Aktualnie zmiana nazwiska po rozwodzie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Osoby, które chciałyby wrócić do nazwiska, jakie nosiły przed ślubem, muszą złożyć odpowiednie dokumenty w ciągu zaledwie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie. niedługo jednak czas ten zostanie wydłużony, ponieważ we wtorek Sejm uchwalił nowelizację w tej sprawie.
REKLAMA
Zobacz wideo Schreiber pozostaje przy swoim nazwisku. Wierzy w przyjaźń z eks?
Ile trwa procedura zmiany nazwiska? Wydłużono termin na złożenie dokumentów
Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w sprawie wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia o powrocie do swojego nazwiska został złożony już w maju tego roku. We wtorek 24 czerwca Sejm wreszcie ją uchwalił. Teraz rozwodnicy będą mieli na złożenie dokumentów nie 3, ale aż 12 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego. Zdaniem autorów projektu, dzięki wydłużeniu tego terminu rozwodnicy będą mogli na spokojnie uporać się z całą dokumentacją i dokładnie przemyśleć kwestię zmiany nazwiska.
Dodatkowo zdarza się, iż rozwiedziony małżonek nie ma wiedzy, iż uprawnienie z art. 59 k.r.o. o powrocie do nazwiska przysługuje mu tylko w terminie zawitym 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia. Emocje związane z trwającym postępowaniem rozwodowym sprawiają również, iż nie każdy z małżonków w aktualnie zakreślonym przez ustawodawcę terminie jest gotowy do stawienia się osobiście przed kierownikiem USC w celu złożenia oświadczenia o powrocie do nazwiska. Także przyczyny niezależne od zainteresowanych (takie jak choroba) często uniemożliwiają zainteresowanym skorzystanie ze swego uprawnienia w tak krótkim terminie
- czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 416 posłów, nikt nie był przeciw, a wstrzymała się jedna osoba. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest częścią pakietu deregulacyjnego, który wpłynął do Sejmu w maju. Nowe przepisy trafią teraz pod obrady Senatu, a jeżeli zostaną zatwierdzone, to wejdą w życie po trzech miesiącach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zobacz też: Warszawski urząd wystawił ogłoszenie o pracę. Internauci byli nim zachwyceni. "Mistrzostwo, gratuluję"
Jak zmienić nazwisko po rozwodzie po upływie 3 miesięcy? Procedura jest skomplikowana
Jak czytamy na stronie rządowej, aby wrócić do poprzedniego nazwiska po rozwodzie, należy przygotować:
dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
dowód opłaty skarbowej (można zapłacić w kasie urzędu albo zrobić przelew na odpowiednie konto urzędu),
informacje o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa, i dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie,
odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie (tylko jeżeli składasz oświadczenie przed konsulem).
Całą dokumentację należy złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego przed kierownikiem USC lub w polskim konsulacie, jeżeli aktualnie przebywamy za granicą. Póki Senat nie zatwierdzi nowelizacji, wciąż obowiązują stare przepisy. To oznacza, iż teraz rozwodnicy mają przez cały czas tylko 3 miesiące na złożenie dokumentów. Po upływie tego terminu nie ma już możliwości na powrót do nazwiska sprzed ślubu. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest administracyjna zmiana nazwiska.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.