— Po raz pierwszy wspólna impreza realizowana przez dwa samorządy—samorząd miejski i samorząd województwa. Będzie koncentrowała ludzi kultury, twórców kultury, miłośników kultury, ale też Dolnoślązaków, którym kultura jest bliska, którzy chcieliby zapoznać się z ofertą kulturalną Dolnego Śląska, z problemami, przed jakimi stoi kultura, ale też wyzwaniami i szansami, które kultura może nam dać — wyjaśnia Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
— Myślę, iż ten kongres, to przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń, pomysłów, nawiązywania relacji i też diagnozowania problemów, bo tak jak wszędzie, tak w kulturze pojawiają się problemy na wielu płaszczyznach. Stąd też będziemy rozmawiać o tym wszystkim, czyli o relacjach, o diagnozie, o problemach, o rozwiązaniach. Będziemy rozmawiać na naszych panelach, których jest kilka. Zapraszam na stronę sztukawspolpracy.pl — mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
— Będą tak zwane stoliki tematyczne dotyczące różnych tematów, chociażby finansowania kultury, mecenatu nad kulturą, kwestiami prawnymi związanymi z kulturą. Natomiast w obliczu niedawnej tragedii, która dosięgnęła południowe obszary naszego województwa, nie da się przejść wokół tego obojętnie i oczywiście będziemy też zastanawiać się w jaki sposób infrastrukturę kultury, ale też sprawy związane z kulturą na tych obszarach odtwarzać — dodaje Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
— Mamy również imprezy towarzyszące. Jedną z takich imprez to rozdanie naszych grantów, czyli takich projektów dla artystów. Każdy z tych projektów, które będą cenne i które oczywiście zasłużą na to według naszej komisji, dostanie grant 10 tysięcy złotych, żeby pobudzić, żeby pokazać, iż ta kultura powinna być wszędzie — podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
— Będzie oczywiście część artystyczna. Co więcej, zapraszaliśmy też samych twórców, którzy w ramach grantów mogą zaprezentować pewne programy — zachęca Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
— Kongresy kultury odbywały się już przecież we Wrocławiu, były robione też Kongresy Dolnośląskie. Natomiast po raz pierwszy w historii jest to wydarzenie sił połączonych. Wydaje mi się, iż całe środowisko na to czekało, bo to daje duże nadzieje na wypracowanie wspólnych rozwiązań i na to, iż ta kultura będzie rzeczywiście bardzo ważna. Nie chcę powiedzieć najważniejsza, bo osobiście tego chciałabym. Natomiast jest dużo tematów, o których te dwa urzędy powinny rozmawiać. Cieszę się, iż właśnie ta kultura „jest na tapecie”. Sam tytuł „Sztuka współpracy” pokazuje, iż te dwa najważniejsze ciała samorządowe w naszym województwie razem chcą po wyborach iść na pewno w temacie kultury — mówi Izabela Duchnowska, radna miejska Wrocławia.
— W ramach tego kongresu wyłonimy kształt Rad Kultury, społecznych Rad Kultury. Zależy nam na tym, aby osoby, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, opiniować, chociażby decyzje, które dotyczą świata kultury, właśnie pracując w ramach tych Rad Kultury, mogły to robić. Będziemy ich zapraszać, chociażby do różnego rodzaju konkursów grantowych, które jako województwo też realizujemy, właśnie po to, żeby ten głos świata kultury był jak najmocniej słyszalny — dodaje Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
— Zgłosiło się 26 osób do Wrocławskiej Rady Kultury, do Dolnośląskiej Rady Kultury — 25 osób. Głosowanie jest online. Osoby są ciekawe, tak więc na koniec Kongresu Kultury pokażemy jak wygląda ranking tych naszych wyborów — podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
— Kongres jest skierowany de facto do wszystkich uczestników i twórców ze środowisk kultury. Każdy mieszkaniec, o ile jest zainteresowany konkretnym tematem, bo przecież jest już program ogłoszony, może przyjść na ten kongres, może zabrać głos. Tematy były zgłaszane również przez środowisko, trwało głosowanie. Tak samo część artystyczna kongresu. Tutaj było jakieś ogromne zainteresowanie z całego Wrocławia i województwa. Zgłoszono aż 110 tematów, ponad 1300 osób wzięło udział w głosowaniu — zauważa Izabela Duchnowska, radna miejska Wrocławia.
— Więc serdecznie Państwa zapraszam. Wstęp jest bezpłatny, 25. i 26 października widzimy się w Centrum Kongresowym. Dużo wydarzeń towarzyszących, więc widzimy się 25-26. Liczę na Państwa obecność — zaprasza na wydarzenie Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.