Wniosek o kredyt, dotyczący budowy trzech nowych bloków na osiedlu TBS w Krośnie otrzymał najwięcej punktów w edycji programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego. – Tym samym otworzyliśmy drogę do pierwszych środków na rozbudowę osiedla w Krośnie – podkreśla zarząd mosińskiej spółki TBS.
Budowa nowych bloków w Krośnie coraz bliżej
Osiedle Mosińskiego TBS znajduje się w Krośnie, zaledwie 200 metrów od granic administracyjnych miasta Mosina. W sierpniu MTBS przedstawiło materiały i wizualizacje dotyczące planowanej budowy trzech nowych bloków mieszkalnych na terenie osiedla. Według władz gminy Mosina, inwestycja ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla mieszkańców. Plan budowy nowych bloków zakłada pozyskanie środków zewnętrznych z Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Dobre wiadomości z Banku Gospodarstwa Krajowego – wniosek naszej spółki o preferencyjny kredyt został ulokowany na pierwszym miejscu z najwyższą ilością puntów w kolejnej XVII edycji programu – zaznaczył burmistrz Dominik Michalak na swoim profilu społecznościowym. – Działamy dalej, tempo prac projektowych jest bardzo duże – niedługo składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Czekamy również na uruchomienie bezzwrotnych programów wsparcia budownictwa mieszkaniowego – dodaje burmistrz.
Mieszkańcy zwracają uwagę na przeludnienie i korki. Burmistrz odpowiada
Na informację gwałtownie zareagowali mieszkańcy. – No bardzo mi przykro, ja nie będę taka entuzjastycznie nastawiona do tego typu projektów. Szanowny Panie Burmistrzu w planach kolejne bloki a już teraz nie można wjechać/wyjechać i przejechać przez Mosinę. Brak rozwiązań komunikacyjnych dla aut tirów i rowerów powoduje iż nasze miasto to jeden wielki korek. Przecież musi Pan to widzieć. Mosina ma kolosalny problem z infrastrukturą drogową i to powinno być priorytetem! – brzmi komentarz Pani Nataszy.
– Oczywiście rozumiem to Pani Nataszo – odpowiada burmistrz Michalak. – Nie mniej ten projekt nie jest nastawiony na „nowych” mieszkańców, a na ewolucji zasobu komunalnego który jest w posiadaniu Gminy Mosina. Jest to zasób zdekapitalizowany, z problematycznymi źródłami ciepła. To również jeden z priorytetów, czyli rozwiązanie problemów związanych z budownictwem komunalnym, który jest bardzo dużym obciążeniem blokującym możliwości skupienia się na innych ważnych obszarach – tłumaczy burmistrz gminy Mosina.
TBS w Krośnie: Trzy nowe bloki
Plany gminnej spółki zakładają budowę trzech nowych bloków mieszkalnych. Łącznie powstanie w nich maksymalnie 51 mieszkań, co stanowi znaczącą, choć nieco mniejszą niż pierwotnie zakładano inwestycję w zasób mieszkaniowy gminy.
– W ramach rozbudowy planujemy wykonanie trzech budynków. W każdym znajdzie się do siedemnastu mieszkań – informowała spółka. – Budynki wykonane zostaną bez podpiwniczenia, będą wyposażone w komórki lokatorskie, windę i suszarnię. W nowej części osiedla, znajdą się również: plac zabaw, zbiorcza wiata rowerowa oraz miejsce składowania gabarytów – ogłosił zarząd MTBS w opublikowanym komunikacie.
Proces przyznawania mieszkań w TBS
Aby móc ubiegać się o mieszkanie w TBS, kandydaci muszą spełniać określone kryteria. Nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a ich dochód nie może przekraczać poziomu określonego w przepisach, który różni się w zależności od województwa i liczby osób w gospodarstwie domowym. Mieszkańcy partycypują w kosztach poprzez wpłacenie kaucji w wysokości do 12-krotności miesięcznego czynszu oraz udział w kosztach budowy mieszkania. Przykładowo, dla mieszkania o powierzchni 44 m² kwota ta wynosi w tej chwili około 83 000 zł.
„Mała rewolucja” w zasobach mieszkaniowych gminy Mosina
Budowa nowych bloków w Krośnie to element szerszej strategii gminy Mosina, ogłoszonej przed wyborami samorządowymi, mającej na celu rozwiązanie problemu niedoboru mieszkań komunalnych. – Dodatkowo będzie to element małej rewolucji w zasobie gminnym, bo z tym mamy największy problem. Rok do roku wydajemy ponad 500 000 zł na remonty, które nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Nowy zasób to mniejsze nakłady na remonty, lepszy komfort mieszkania oraz czystsze powietrze: aktualnie mieszkania komunalne są głównie ogrzewane węglem – tłumaczył na początku roku burmistrz Dominik Michalak.
Problem komunikacyjny
Dynamiczny rozwój osiedla w Krośnie oraz planowana budowa nowych bloków to kolejne czynniki, które przyczynią się do wzrostu liczby mieszkańców na terenie Krosna i Mosiny. Zwiększająca się liczba ludności przekłada się na rosnące natężenie ruchu samochodowego, który już teraz jest dużym wyzwaniem dla dojeżdżających do szkół i pracy mieszkańców. Widoczne jest to zwłaszcza w godzinach popołudniowych, np. na jednopasmowym moście na ulicy Lipowej przy którym tworzą się długie korki. Od wielu lat korkuje się też wjazd do Mosiny od strony Kórnika i Poznania.
Jak tłumaczy burmistrz Dominik Michalak na portalu facebook „najbliższe 4 lata to ciężki czas bo nastąpi w przyszłym roku przebudowa odcinka od mostu w Rogalinku do stacji Orlen (będzie tu pierwsze rondo). Kolejne dwa lata to budowa ronda turbinowego na wyjeździe do Mosiny. To realne kroki do ulepszenia ruchu na tych dwóch drogach. Jak widać jednak, nic nie zadzieje się w rok, to mogę szczerze napisać iż najwcześniej złapiemy oddech w 2029 lub 2030 roku”
Rzut kondygnacji powtarzalnej; źródło: MTBS
Wizualizacja nowych bloków TBS w Mosinie; źródło: MTBS
Osiedla mieszkaniowe w Krośnie
Post Rozbudowa osiedla TBS w Krośnie o nowe bloki. niedługo pozwolenie na budowę pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.