Rosyjska broń jądrowa w kosmosie? Szef NATO: Niepokojące

news.5v.pl 11 godzin temu

Szef NATO Mark Rutte powiedział, iż Rosja bada możliwość umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie

Rosja bada możliwość umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie – przekazał w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” szef NATO Mark Rutte. Jak dodał, iż jest tym „bardzo zaniepokojony”. Ocenił, iż dałoby to Moskwie możliwości do strącenia tysięcy satelitów, które odpowiadają m.in. za obronność.

W NATO ma panować poczucie zaniepokojenia spowodowane dążeniem Federacji Rosyjskiej do rozmieszczenia broni nuklearnej w kosmosie. Mogłoby to zagrozić tysiącom satelitów krążących wokół Ziemi.

„Jesteśmy świadomi doniesień, iż Rosja bada możliwość umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie” – powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Rosja chce rozmieścić broń atomową w kosmosie. „Sposób na poprawę zdolności”

Jak tłumaczył, w opublikowanym w sobotę wywiadzie, wspomniane posunięcie miałoby zwiększyć możliwości Moskwy, której aktualne zdolności mają być „przestarzałe”. „Dlatego rozwój broni jądrowej w kosmosie jest dla Rosji sposobem na poprawę swoich zdolności. To jest bardzo niepokojące” – ocenił.

ZOBACZ: Szef NATO udał się do rezydencji Trumpa na Florydzie. Rutte ma przydomek „zaklinacza Trumpa”

„Przestrzeń kosmiczna jest również bardzo ważna dla naszego odstraszania i obrony – tak samo ważna jak ląd, morze, powietrze i cyberprzestrzeń” – tłumaczył Rutte. Jak dodał, „w ostatnich latach przestrzeń kosmiczna stała się coraz bardziej zatłoczona, niebezpieczna i nieprzewidywalna”.

NATO odpowiada na wyzwania. „Budowa centrów dowodzenia”

Rutte zaznaczył, iż o ile Rosja wykona wspomniany krok, to będzie, to oznaczało jawne naruszenie Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, który został ratyfikowany w sumie przez 114 państw.

Jego zapisy regulują zasady działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi.

ZOBACZ: Spotkanie Rutte-Duda. „NATO musi być gotowe”

Szef Sojuszu podkreślił jednak, iż państwa członkowskie dostosowują się do wyzwań w omawianej przestrzeni. „(…) co obejmuje wymianę informacji wywiadowczych i budowę narodowych centrów dowodzenia przestrzenią kosmiczną, ale także rozwój mniejszych satelitów, które są bardziej zwrotne i lepiej chronione” – czytamy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału