Rośnie liczba wniosków o przyłączenie do sieci gazowej biometanowni

2 dni temu

W Polsce przez cały czas nie powstała żadna biometanownia, ale coraz liczniej pojawiają się podmioty oczekujące na przyłączenie do sieci gazowej. W 2024 r. ta liczba wniosków zwiększyła się już do 150.

– Widzimy ogromny wzrost zainteresowania biometanowni przyłączeniem do sieci przesyłowych – ilość wniosków do GAZ-SYSTEM wzrosła z 1 w 2019 r. do ponad 150 w 2024 r. – podał GAZ-SYSTEM na platformie X.

Jest coraz więcej chętnych

Jak wynika z danych udostępnionych przez GAZ-SYSTEM – w 2020 r. złożono 3 wnioski, w 2021 r. przybyło kolejnych 5, w 2022 r. pojawiło się ich 18, w 2023 r. – 23, a w 2024 r. złożono 54 wnioski. Jednocześnie kolejne 34 są w trakcie rozpatrywania.

9. Kongres Biogazu

Szczegóły dotyczące obowiązków operatora i inwestora w zakresie budowy przyłącza omówiono podczas kwietniowych warsztatów „Biometan w Krajowym Systemie Przesyłowym”.

Przy tworzeniu takiego przyłącza po stronie GAZ-SYSTEM stoi budowa układu włączeniowego do gazociągu wysokiego ciśnienia z funkcją zdalnego sterowania, z zabudowanym zaworem umożliwiającym odcięcie punktu wejścia, oraz konterenem z aparaturą kontrolno-pomiarową. Operator jest zobowiązany także do budowy gazociągu przyłączeniowego, uzyskania tytułu prawnego do nieruchomości, na której zostanie zlokalizowany zawór odcinający oraz kontener z aparaturą kontrolno-pomiarową oraz do zabudowa szafki telemetrycznej w punkcie wejścia wraz z wyposażeniem umożliwiającym transmisję danych zgodnie z wytycznymi GAZ-SYSTEM.

Inwestor musi przede wszystkim zbudować stację gazową z zabudowanym układem pomiarowym oraz uzyskać tytuł prawny do nieruchomości przyległej bezpośrednio do projektowanego układu włączeniowego. Jest zobowiązany także od realizacji gazociągu łączącego stację gazowa z instalacjami gazowymi oraz do budowy układu zabezpieczającego przed wzrostem ciśnienia powyżej MOP (maksymalnego ciśnienia roboczego) istniejącego gazociągu.

Czytaj też: Historyczny moment. W Polsce można tankować biometan

Aby przyłączenie do sieci gazowej było możliwe, konieczne jest zapewnienie przez inwestora zasilania energetycznego na potrzeby obsługi urządzeń będących w zakresie GAZ-SYSTEM, zagwarantowanie miejsca pod zabudowę szafki telemetrycznej przed punktem wejścia i montaż urządzeń do badania jakości paliwa oraz instalacji rewersyjnej. To inwestor odpowiada za budowę instalacji zdalnego układu automatyki z funkcją regulacji ciśnienia i strumienia gazu.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Idź do oryginalnego materiału