Hybrydowa instalacja: energia i rolnictwo na jednej działce
Na działce o powierzchni 4,74 ha przylegającej do fabryki Nestlé Nutrition powstaje instalacja „Cow-PV”, która nie tylko zasili zakład w energię, ale też zapewni schronienie i cień dla krów oraz kóz hodowanych przez rolnika Gerharda Metza. Produkcja paszy i wypas zwierząt będą kontynuowane, zgodnie z normą DIN SPEC 91434 dla agrofotowoltaiki.
Na oficjalnym zdjęciu inaugurującym projekt Cow-PV w Biessenhofen obok rolnika Gerharda Metza stanęła krowa Marvella – symboliczna ambasadorka tej zielonej transformacji.
Wysokość paneli (2 m na południu i 1,8 m na północy) została dostosowana do potrzeb dorosłych krów i młodych cieląt. W planach jest także budowa nowoczesnej obory z automatycznym systemem doju.
7 800 paneli PV i 25% pokrycia zapotrzebowania zakładu
System fotowoltaiczny składający się z 7 800 modułów zostanie bezpośrednio podłączony do zakładu produkcyjnego. Jego szczytowa moc (4,5 MWp) ma pozwolić na pokrycie ok. 25% rocznego zużycia energii przez fabrykę – co odpowiada zapotrzebowaniu 2 000 gospodarstw domowych.
Realizacja projektu, której zakończenie planowane jest na drugą połowę 2025 roku, pochłonie ok. 3 mln euro. Dzięki odpowiednim odstępom (3,3 m między rzędami paneli) możliwe będzie dalsze koszenie i belowanie siana.
Wspólna inwestycja: Nestlé, BayWa r.e. i lokalny rolnik
Budowę systemu PV finansuje Nestlé, natomiast rolnik Gerhard Metz inwestuje w infrastrukturę dla bydła. Jak podkreślił:
Krowy potrzebują cienia w coraz gorętsze dni – panele nie tylko poprawią ich komfort, ale też zdrowie i wydajność mleczną – Gerhard Metz, rolnik z Ostallgäu.
Projekt realizowany jest przez BayWa r.e., firmę specjalizującą się w agrofotowoltaice.
Dzięki synergii między transformacją energetyczną a rolnictwem zwiększamy odporność klimatyczną i wspieramy rozwój obszarów wiejskich – Stephan Schindele, BayWa r.e.
Wsparcie dla lokalnych celów klimatycznych
Cow-PV to modelowy przykład, jak innowacje mogą wspierać energię odnawialną i lokalne rolnictwo jednocześnie – Maria Rita Zinnecker, starosta powiatu Ostallgäu.
Projekt wpisuje się w strategię Nestlé zakładającą elektryfikację zakładów i redukcję emisji CO₂. Firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W Biessenhofen już działa pompa ciepła zasilająca wewnętrzną sieć ciepłowniczą, a do 2025 roku wszystkie zakłady Nestlé na świecie mają korzystać w 100% z energii odnawialnej.
Zobacz również:- BayWa r.e. sprzedaje 127 MWp francuskich projektów solarnych
- Niemcy wydały już 354 mld na dotacje do OZE. Teraz czekają na korzyści
- Niemcy inwestują 500 mld euro w bezpieczeństwo energetyczne – historyczna decyzja Bundestagu
Źródło: Nestle.de