Rolnicy dołączają do strajku przewoźników

1 rok temu
Do polskich przewoźników strajkujących na granicy dołączają rolnicy, którzy domagają się między innymi embarga na ukraiński cukier. O konieczności wprowadzenia zakazu importu cukru ze wschodu apeluje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

O dołączeniu rolników do strajku poinformował Rafał Mekler, jeden z liderów protestów. Dzisiaj o godzinie 13:30 zablokowali drogę dojazdową do drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Są to sympatycy inicjatywy Zjednoczona Wieś. Rolnicy domagają się zakazu importu cukru z Ukrainy, natychmiastowej wypłaty dopłat bezpośrednich, utrzymania stawki zwrotu akcyzy na paliwo rolnicze, rekompensat dla producentów kukurydzy, a także zniesienia unijnego wymogu ugorowania. Inicjatywa Zjednoczona Wieś w całości popiera także postulaty zgłoszone przez Oszukaną Wieś na blokadzie w Medyce. Zaznaczają, iż przyczyną ich protestu jest tragiczna sytuacja na polskim rynku spowodowana niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy, brak perspektyw na poprawę sytuacji po żniwach w 2023 r., a także brak wdrożenia rozwiązań systemowych w celu ochrony rynku krajowego.

Jutro na Dorohusku startuje od nowa blokada. Dołączają do nas rolnicy ze Zjednoczonej Wsi. pic.twitter.com/5gi5JKSgrR

— Rafał Mekler (@MeklerRafal) December 17, 2023

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego: Konieczne embargo na import cukru z Ukrainy

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zaznacza, iż bezcłowy i nieograniczony import cukru z Ukrainy wpływa destrukcyjnie na sytuacje rynkową w Polsce i jest poważnym zagrożeniem dla trwałości uprawy buraków cukrowych w naszym kraju. Od momentu tymczasowego zawieszenia ceł i kontyngentów na import ukraińskich produktów rolnych, import cukru z Ukrainy do Unii Europejskiej wzrósł kilkudziesięciokrotnie. Najbardziej narażone są państwa przygraniczne – w większości wolumen wwożony do UE pozostaje właśnie w tych państwach. W ostatnich miesiącach w Polsce i pozostałych krajach graniczących z Ukrainą odnotowano znaczne spadki cen cukru, co stawia polski przemysł i rolnictwo w pozycji mniej konkurencyjnej do partnerów z Europy zachodniej.

KZPBC przypomina iż niedługo na forum UE rozpoczną się rozmowy dot. przedłużenia obowiązującego do 5 czerwca 2024 rozporządzenia zezwalającego na bezcłowy i nieograniczony import produktów rolnych z Ukrainy. W opinii Związku rozwiązania zawarte w rozporządzeniu nie mogą dłużej funkcjonować. Kontyngent importowy dla cukru z Ukrainy wynosił 20 070 t. Po jego zawieszeniu import cukru z Ukrainy w roku gospodarczym 2022/23 przekroczył 400 tysięcy ton, w obecnym sezonie szacunki strony ukraińskiej wskazują na 700 tysięcy ton, natomiast w roku gospodarczym 2024/25 ten wolumen może przekroczyć 1 milion t. KZPBC alarmuje, iż są to ilości, które destabilizują równowagę rynkową. W bieżącym sezonie w Polsce zostanie wyprodukowane ok. 2,3 miliona t cukru. Związek zadaje pytanie, o ile set tysięcy ton polscy producenci będą musieli zmniejszyć produkcję cukru oraz zasiew buraków w przyszłym roku, o ile import cukru z Ukrainy będzie dalej możliwy. Widząc to poważne zagrożenie władze Słowacji i Węgier wprowadziły zakaz importu z Ukrainy szeregu produktów, w tym cukru. KZPBC zawnioskował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by Polska uczyniła identyczny krok. Ponadto Związek zawnioskował o działania, które doprowadzą do rezygnacji przez UE z przepisów zezwalających na nieograniczony dostęp do unijnego rynku dla cukru z Ukrainy i przywrócenia pierwotnych przepisów o rocznym kontyngencie importowym dla cukru ukraińskiego w ilości 20 070 t.

narodowcy.net/kzpbc.com.pl

Idź do oryginalnego materiału