Rola i znaczenie regionów w polityce UE oraz wobec wyzwań rozwojowo-transformacyjnych Polski | debata online

1 miesiąc temu

10 grudnia, godz. 15:00 – 16:30

Choć różnice w poziomie rozwoju (mierzonym np. PKB na mieszkańca) między państwami UE maleją, to rosnące dysproporcje ujawniają się między regionami, a także wewnątrz nich. Z jednej strony obserwujemy spektakularne doganianie „średniej UE” przez niektóre regiony (np. Dolnośląskie),
a z drugiej – dostrzegamy obszary (np. we Włoszech), które z różnych względów wpadły w dryf (pułapkę rozwoju) lub wykazują się dużą wrażliwością (niską odpornością) na wstrząsy zewnętrzne
(np. przyśpieszająca zmiana klimatu, deindustrializacja, niekontrolowane procesy migracyjne), lub też marginalizują się ze względu na niekorzystne położenie (np. przy granicach zewnętrznych UE). Pogłębiające się deficyty są wyraźnie dostrzegalne również w mniejszej (lokalnej, subregionalnej) skali.

Czy w tej sytuacji konieczna jest realizacja kluczowych (unijnych i krajowych) polityk publicznych z większą wrażliwością (rozdzielczością) terytorialną? Czy otwiera się przestrzeń do silniejszego włączenia interesariuszy rozwoju lokalnego i regionalnego – ich kompetencji, kreatywności, zdolności budowania partnerstw i mobilizacji społecznej, a także ich potencjału innowacyjnego – w stawianie czoła wyzwaniom (np. ubóstwo energetyczne, klęski żywiołowe, radykalizacja i niezadowolenie społeczne), które materializują się z różną intensywnością w konkretnych lokalizacjach? A może skuteczną receptą są zdecydowane działania rządów i Komisji Europejskiej, które – poprzez odgórne, szybkie decyzje, centralnie dystrybuowane środki oraz mądrze tworzone regulacje – zaktywizują wspólnoty lokalne i regionalne, wskazując im atrakcyjne i wiarygodne perspektywy bezpieczeństwa i rozwoju? Którego z tych modeli jesteśmy w UE i w Polsce bliżej? Jak to się może zmieniać? Dlaczego?

Uczestnicy debaty:

  • Krzysztof Hetman, Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2014 r., Minister Rozwoju i Technologii w l. 2023–2024,
  • Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezes Związku Województw RP,
  • Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego i Usług w l. 2014-2019,
    Wiceprezes Rady Ministrów w l. 2013-2014, Minister Rozwoju Regionalnego w l. 2007-2013,
  • dr Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego w l. 2004-2024, Marszałek Województwa Śląskiego w l. 1998-2002,
  • dr Radomir Matczak, Członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Prezes Zarządu InnoBaltica Sp. z o.o. (moderator).

Transmisja:

YouTube

Facebook

LinkedIn

Debata odbywa się w ramach Forum Strategicznego „Regiony – nowe otwarcie” zorganizowanego podczas XIX Kongresu Obywatelskiego „Wieloośrodkowa Polska. Bezpieczeństwo – kooperacja – Rozwój”, poznaj inne debaty tego wydarzenia – program.

Partner Forum:

Partner XIX Kongresu Obywatelskiego:

Dofinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Pro Publico Bono”.

Idź do oryginalnego materiału