Rodzina Sznepfów. Kim był teść funkcjonariuszki mediów publicznych?

17 godzin temu

Rodzina Sznepfów – symbol komunistycznej opresji wobec polskich patriotów

W historii Polski okres powojenny naznaczony jest tragicznymi wydarzeniami, w których komunistyczne władze brutalnie tłumiły wszelkie przejawy oporu wobec narzuconego systemu. Rodzina Sznepfów stanowi jedno z najbardziej jaskrawych przykładów zaangażowania w te represje.

Maksymilian Sznepf – oficer LWP i uczestnik Obławy Augustowskiej

Maksymilian Sznepf, urodzony w 1920 roku w Drohobyczu, był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. W lipcu 1945 roku, jako porucznik 1 Praskiego Pułku Piechoty, uczestniczył w Obławie Augustowskiej – operacji przeprowadzonej przez NKWD przy wsparciu LWP, w wyniku której zatrzymano około 7 tysięcy osób, z których około 600 zostało zamordowanych w nieznanym miejscu . Po wojnie Sznepf pełnił funkcje w wywiadzie wojskowym PRL oraz kierował Studium Wojskowym na Uniwersytecie Warszawskim.

Alicja Sznepf – funkcjonariuszka MBP zwalczająca podziemie niepodległościowe

Żona Maksymiliana, Alicja Sznepf, była funkcjonariuszką Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1949–1956 pracowała w WUBP we Wrocławiu oraz w Departamencie V MBP, gdzie brała udział w likwidacji organizacji młodzieżowych i harcerskich uznanych za „reakcyjne podziemie” . Za swoją działalność otrzymała specjalną rentę inwalidzką, którą pobierała do lat 90.

Oswald Sznepf – sędzia wojskowy wydający wyroki śmierci na Żołnierzy Wyklętych

Krewny Maksymiliana, Oswald Sznepf, był sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie i Olsztynie. W latach 1945–1949 wydał co najmniej kilkanaście wyroków śmierci na członków antykomunistycznego podziemia, w tym na Żołnierzy Wyklętych.

Dziedzictwo komunistycznej represji

Działalność rodziny Sznepfów wpisuje się w szerszy kontekst komunistycznych represji wobec polskich patriotów po II wojnie światowej. Ich zaangażowanie w struktury aparatu bezpieczeństwa PRL oraz udział w zbrodniach przeciwko narodowi polskiemu (Obława Augustowska) pozostają bolesnym świadectwem tamtych czasów.

Pamięć o ofiarach takich jak uczestnicy Obławy Augustowskiej czy Żołnierze Wyklęci jest naszym obowiązkiem. Tylko poprzez rzetelne rozliczenie się z przeszłością możemy budować przyszłość opartą na prawdzie i sprawiedliwości.

Rodzinne powiązania z aparatem represji

Żona Maksymiliana, Alicja Sznepf, była funkcjonariuszką Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, aktywnie uczestniczącą w zwalczaniu podziemia niepodległościowego. Ich syn, Ryszard Schnepf, kontynuował rodzinne tradycje, pełniąc funkcje dyplomatyczne w III RP, m.in. jako ambasador w USA. Jego żona, Dorota Wysocka-Schnepf, jest dziennikarką ukradzionej Polakom TVP, co budziło kontrowersje ze względu na rodzinne powiązania z komunistycznym aparatem represji.

„Powinna się pani spalić ze wstydu. Nie jest to pierwszy raz w historii gdy osoba o nazwisku Schnepf przepytuje Polaków. Mam nadzieję, iż wyjdziemy stąd cali i zdrowi”. Krzysztof Stanowski na starcie debaty bardzo ostro zaatakował dziennikarkę TVP Dorotę Wysocką-Schnepf #debata pic.twitter.com/cO6JRCFxHx

— Goniec.pl (@GoniecPL) May 12, 2025

„Powinna się pani spalić ze wstydu. Nie jest to pierwszy raz w historii gdy osoba o nazwisku Schnepf przepytuje Polaków. Mam nadzieję, iż wyjdziemy stąd cali i zdrowi” – Krzysztof Stanowski

Dziedzictwo nierozliczonych zbrodni

Mimo udziału w zbrodniach komunistycznych, Maksymilian Sznepf został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, miejscu spoczynku wielu bohaterów walki o niepodległość. Brak rozliczenia jego działalności oraz obecność jego potomków w strukturach państwowych III RP budzą pytania o ciągłość wpływów dawnego aparatu represji w dzisiejszej Polsce.

W obliczu tych faktów konieczne jest przypomnienie i potępienie działań osób, które aktywnie uczestniczyły w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego. Tylko poprzez rzetelne rozliczenie z przeszłością możliwe jest budowanie suwerennej i sprawiedliwej Polski.

Źródło: dorotakania.pl

Idź do oryginalnego materiału