Richard Dawkins zbanowany na Facebooku za wpis o płci w spocie

5 miesięcy temu
Zdjęcie: richard-dawkins-zbanowany-na-facebooku-za-wpis-o-plci-w-spocie


W ostatnich dniach internet obiegła informacja, iż znany brytyjski biolog, profesor Richard Dawkins, stracił swoje konto na Facebooku. Dawkins, autor popularnej książki „Bóg Urojony”, która jest ceniona wśród ateistów i krytyków religii, poinformował o tym zdarzeniu na platformie X (dawniej Twitter).

Usunięcie konta na Facebooku

W sobotę, Dawkins zamieścił wpis, w którym napisał: „Całe moje konto na Facebooku zostało usunięte, najwyraźniej (bez podania powodu), ponieważ napisałem, iż genetycznie męscy bokserzy, tacy jak Imane Khelif (XY bezdyskusyjnie), nie powinni walczyć z kobietami na olimpiadzie. Oczywiście moja opinia jest otwarta na cywilizowaną dyskusję. Ale jawna cenzura?”

My entire @facebook account has been deleted, seemingly (no reason given) because I tweeted that genetically male boxers such as Imane Khalif (XY undisputed) should not fight women in Olympics. Of course my opinion is open to civilised argument. But outright censorship?

— Richard Dawkins (@RichardDawkins) August 10, 2024

Wpis ten wywołał szeroką dyskusję na temat wolności słowa i cenzury w mediach społecznościowych. Dawkins, znany ze swojego krytycznego podejścia do religii i zaangażowania w promocję nauki, spotkał się z różnorodnymi reakcjami zarówno ze strony zwolenników, jak i krytyków.

Reakcje na usunięcie konta

Jednym z pierwszych, który odniósł się do sprawy, był Łukasz Sakowski, popularyzator nauki znany jako „To tylko teoria” i były transseksualista. Na platformie X napisał: „Facebook usunął konto prof. Richarda Dawkinsa za stwierdzenie, iż mężczyźni nie powinni konkurować z kobietami w sporcie. Nie takie cenzury już Facebook widział, ale to jednak jeden z najbardziej rozpoznawalnych biologów na świecie”.

Sakowski podkreślił, iż usunięcie konta tak znanej postaci jak Dawkins może być uznane za niepokojący sygnał dotyczący granic wolności słowa w mediach społecznościowych.

Facebook usunął konto prof. Richarda Dawkinsa za stwierdzenie, iż mężczyźni nie powinni konkurować z kobietami w sporcie. Nie takie cenzury już Facebook widział, ale to jednak jeden z najbardziej rozpoznawalnych biologów na świecie. https://t.co/FpRi458dhr

— Łukasz Sakowski (@totylkoteoria) August 10, 2024

Kacper Kita o cenzurze

Do sprawy odniósł się także Kacper Kita, publicysta portalu Nowy Ład. W swoim komentarzu napisał: „Mocne. Dawkins to przecież jeden z najbardziej znanych naukowców na świecie, przez dekady czołowy wróg religii i zaangażowany ateista, wielki autorytet establishmentu. Ale rewolucja zjada także takie swoje dziecko, bo Dawkins broni elementarnych prawd biologicznych”.

Kita zwrócił uwagę na paradoksalną sytuację, w której Dawkins, będący ikoną nauki i racjonalizmu, staje się ofiarą cenzury w momencie, gdy wyraża swoje zdanie na temat biologii i sportu.

Mocne. Dawkins to przecież jeden z najbardziej znanych naukowców na świecie, przez dekady czołowy wróg religii i zaangażowany ateista, wielki autorytet establishmentu. Ale rewolucja zjada także takie swoje dziecko, bo Dawkins broni elementarnych prawd biologicznych. https://t.co/pRdzLIP3PD

— Kacper Kita (@KacperKita) August 10, 2024

Dyskusja o wolności słowa

Sprawa usunięcia konta Dawkinsa na Facebooku wywołała szeroką debatę na temat granic wolności słowa i roli mediów społecznościowych w kształtowaniu publicznej debaty. Wielu komentatorów wskazuje na potrzebę znalezienia równowagi między zwalczaniem mowy nienawiści a ochroną prawa do wyrażania własnych opinii.

W przypadku Dawkinsa, jego wpis dotyczył kwestii uczestnictwa sportowców transpłciowych w zawodach, co jest tematem kontrowersyjnym i budzącym wiele emocji. Niemniej jednak, usunięcie konta tak znanej postaci jak Richard Dawkins, bez jasnego wyjaśnienia powodów, stawia pod znakiem zapytania zasady działania platform społecznościowych i ich podejście do moderowania treści.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

More here:
Richard Dawkins zbanowany na Facebooku za wpis o płci w spocie

Idź do oryginalnego materiału