Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowymi zasadami finansowania zwolnień lekarskich. Główna zmiana to likwidacja wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawców. Według projektu zasiłek chorobowy miałby być finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy.

Fot. Warszawa w Pigułce
Co zakłada projekt?
Informację o planowanych zmianach przekazała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w odpowiedzi na interpelację poselską. Projekt jest w tej chwili analizowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
Propozycja, by ZUS finansował zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika, była jednym z punktów programu „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej.
Jak działa obecny system?
W obecnym stanie prawnym to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze:
- 33 dni w roku kalendarzowym – dla pracowników, którzy nie ukończyli 50. roku życia
- 14 dni w roku kalendarzowym – dla pracowników po 50. roku życia
Dopiero po tym okresie ZUS (lub pracodawca będący płatnikiem zasiłków) wypłaca zasiłek chorobowy. Pracodawca staje się płatnikiem zasiłków, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób.
Wynagrodzenie chorobowe, choć nie wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podlega opodatkowaniu i nalicza się od niego składkę zdrowotną.
Jakie mogą być skutki zmian?
Ministerstwo przyznaje, iż spodziewany jest wzrost wydatków funduszu chorobowego, który już teraz jest deficytowy. Istnieje również ryzyko wzrostu liczby nieuzasadnionych zwolnień lekarskich.
Dlatego równolegle z tymi zmianami planowane jest wzmocnienie kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich i schematy wykorzystywania zwolnień. Ministerstwo poinformowało o zakończeniu uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy, która ma zreformować:
- orzecznictwo lekarskie
- kontrolę wystawiania zwolnień
- kontrolę schematy wykorzystywania zwolnień
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Ministerstwo nie wskazało konkretnego terminu przyjęcia projektu. Dalsze procedowanie będzie możliwe po rozstrzygnięciach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i wpisie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne – różnice
Warto przypomnieć różnicę między ubezpieczeniem chorobowym a zdrowotnym:
- Ubezpieczenie chorobowe daje prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa
- Ubezpieczenie zdrowotne pozwala korzystać z bezpłatnej opieki medycznej
Jak wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego: „Składki na ubezpieczenie zdrowotne wpłacane są do ZUS-u i przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego.”
Zasiłek chorobowy to tylko jedno ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie to daje także prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przy przedłużającej się chorobie oraz zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie.