Rewolucja w L4. Niektórzy będą pracować choćby podczas chorobowego

2 godzin temu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzić znaczące zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich. Projekt ustawy przewiduje między innymi możliwość pracy u jednego pracodawcy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim u drugiego – informuje „Puls Biznesu”.

Fot. Shutterstock

Nowe zasady zwolnień lekarskich dla osób z kilkoma etatami

Zgodnie z założeniami projektu, osoba zatrudniona przez więcej niż jednego pracodawcę będzie mogła w określonych sytuacjach pracować u drugiego, mimo przebywania na zwolnieniu lekarskim u pierwszego.

„Przyszła regulacja zakłada wiele istotnych zmian dotyczących zwolnień lekarskich. Aktualnie realizowane są konsultacje na temat zaproponowanych rozwiązań. Jednym z nich jest to, aby osoba zatrudniona przez więcej niż jednego pracodawcę mogła w określonych sytuacjach pracować również u drugiego. Oczywiście pod warunkiem, iż lekarz wystawi zwolnienie, w którym wyraźnie wskaże taką możliwość” – wyjaśnia Renata Bugiel, adwokat w kancelarii GKR Legal, cytowana przez „Puls Biznesu”. Dzieje się tak np. w przypadku przeziębienia. Pracownik powinien leczyć się w domu i nie pozwala mu to na pracę na zewnątrz, powiedzmy jako kontroler biletów, ale jednocześnie może wykonywać inną pracę np. biurową u drugiego pracodawcy.

Jest to znacząca zmiana w porównaniu z obecnym stanem prawnym, w którym osoba pracująca w kilku miejscach i mająca zwolnienie lekarskie w jednym z nich, nie może pracować w pozostałych bez ryzyka utraty zasiłku chorobowego.

„Incydentalne czynności” podczas L4

Projekt przewiduje również, iż pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim będą mogli wykonywać „incydentalne czynności” bez obawy o utratę zasiłku. Resort wyjaśnia, iż chodzi o prace, „których zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta”. W praktyce oznacza to, iż pracownik na L4 będzie mógł np. odebrać telefon od szefa, podpisać fakturę czy odpisać na służbowego e-maila bez ryzyka, iż ZUS wstrzyma wypłatę zasiłku.

Większa swoboda podczas kontroli ZUS

Zmiany mają też dotyczyć zasad kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Nie każda nieobecność w czasie kontroli będzie automatycznie skutkować utratą prawa do zasiłku. Chory będzie mógł wyjść do sklepu po niezbędne zakupy, do apteki, na pocztę czy na zabieg medyczny.

Choć przez cały czas nie będzie można wykorzystywać zwolnienia lekarskiego na wyjazdy wakacyjne, dopuszczalny będzie wyjazd za granicę w celu leczenia lub skorzystania z opieki ze strony rodziny przebywającej poza Polską. Takie wyjazdy będą jednak wymagały uzasadnienia ze strony lekarza.

Eksperci branżowi wyrażają mieszane opinie na temat planowanych zmian. Skala zjawiska wyłudzania L4 jest naprawdę ogromna o czym można się dowiedzieć spoglądając na zeszłoroczne statystyki. W 2024 r. ZUS skontrolował 486,4 tys. zwolnień lekarskich. Zakwestionował 36,6 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 52 mln 953 tys. zł. ZUS odkrywał kuriozalne przypadki. Mężczyzna, który twierdził, iż ma grypę skakał ze spadochronem, a kobieta, która miała się opiekować chorym dzieckiem była z nim na wakacjach.

Projekt ustawy znajduje się w tej chwili na etapie opiniowania i może jeszcze ulec modyfikacjom przed skierowaniem do Sejmu.

Idź do oryginalnego materiału