Hodowla bydła oraz plantacje kakao, kawy, oleju palmowego, kauczuku, soi i drewna – te sfery aktywności biznesowej obejmują unijne przepisy o zapobieganiu wylesianiu. Przedsiębiorców czekają nowe obowiązki.
Dr Marek Woch, prezes KRP Kancelarii Rzecznika Przedsiębiorców Prosta Spółka Akcyjna, dokonuje analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja br. ws. udostępniania na rynku unijnym i wywozu z UE niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 potocznie określanego, jako niepowodującego wylesiania lub EUDR.
Jak zaznacza ekspert, rozporządzenie dotyczące wylesiania wprowadza istotne zmiany dla przedsiębiorców działających w sektorach związanych z produkcją i obrotem towarami takimi jak: bydło, kakao, kawa, olej palmowy, kauczuk, soja i drewno. Celem tych regulacji ma być ograniczenie globalnego wylesiania i degradacji lasów poprzez zapewnienie, iż produkty wprowadzane na rynek UE nie przyczyniają się do tych negatywnych zjawisk.
Co będzie musiał wykazać przedsiębiorca?
Według Marka Wocha obowiązki dotyczą przedsiębiorców wprowadzających do obrotu, udostępniających na rynku lub wywożących z UE wymienione powyżej towary oraz produkty pochodne. Aby wprowadzić towar na rynek UE, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że: towar nie przyczynia się do wylesiania, produkcja odbyła się zgodnie z prawem kraju pochodzenia, przedsiębiorca przeprowadził odpowiednią analizę należytej staranności.
Wysokie grzywny, konfiskaty, wykluczenia…
– Za nieprzestrzeganie przepisów przewidziane są dotkliwe kary, takie jak wysokie grzywny, konfiskata towarów, czasowe wykluczenie z przetargów i finansowania publicznego, konfiskata dochodów uzyskanych przez podmiot lub podmiot handlowy z transakcji oraz zakazy wprowadzania towarów na rynek – podkreśla ekspert.
Kiedy obowiązki mają wejść w życie?
– Obowiązki miały wejść w życie od dnia 30 grudnia 2024 r., z wyjątkiem mikro i małych przedsiębiorstw utworzonych do 31 grudnia 2020 r., które podlegać mają pod nowe wymogi od 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w komunikacie z 18 września 2024 r. stwierdziło, iż prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem projektu ustawy, która pozwoli na wdrożenie w Polsce unijnego rozporządzenia EUDR. Niemniej jednak z doniesień prasowych wynika, iż Rada UE zgodziła się na przedłużenie terminu o 12 miesięcy, dotyczącego formalnego obowiązku składania oświadczeń o należytej staranności. Jednak, aby przedłużenie terminu weszło w życie, konieczne będzie jeszcze zatwierdzenie tej decyzji, a czas jest do końca roku – podkreśla Woch.
DUŻO WIĘCEJ PRZECZYTAJ I OBEJRZYJ NA RaportCSR.pl