Renta po mężu 2024. Ile lat musi mieć wdowa, żeby otrzymać wypłatę? Inaczej ZUS nie da ani grosza

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Ocskaymark / iStock


1 stycznia 2025 w życie wejdzie nowelizacja ustawy, dzięki której seniorzy w końcu doczekają się tzw. renty wdowiej. Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na świadczenie. Ile musi mieć lat wdowa, żeby otrzymać wypłatę, a ile wdowiec?
Renta wdowia była jednym ze sztandarowych postulatów przedwyborczych i projektów koalicji rządzącej. Nowelizacja ustawy, która wprowadzi rentę wdowią, wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku i od tego dnia będzie można składać wnioski. Sama renta rodzinna wciąż będzie wypłacana na takich samych zasadach jak obecnie, tj. w wysokości 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Co się jednak zmieni?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]


Renta wdowia 2024. Kiedy wejdzie emerytura wdowia? Na wypłaty jeszcze trzeba poczekać
Pieniądze zostaną przyznane od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, ale wypłacone przez ZUS nie wcześniej niż w lipcu 2025 roku. Renta wdowia nie będzie jednak oddzielnym świadczeniem. To formalna zmiana w zasadach wypłaty renty rodzinnej otwierająca drogę dla zbiegu świadczeń. Dzięki niej wdowy i wdowcy będą mogli dostawać swoją emeryturę lub rentę w połączeniu ze świadczeniem po zmarłym małżonku, choć nie w całości. Dziś renta rodzinna wynosi 85 proc. świadczenia po zmarłym małżonku. Wnioskujący będzie mieć do wyboru dwie opcje:


100 proc. swojego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej,
100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. swojego świadczenia.


Od 1 stycznia 2027 roku renta wdowia z 15 proc. wzrośnie do 25 proc. Nie każdy, kto dostaje rentę rodzinną, otrzyma rentę wdowią.


Renta wdowia jest już pewna. Jest pewien haczyk. Niektórzy, zamiast zyskać, stracą pieniądze Renta wdowia jest już pewna. Jest pewien haczyk. Niektórzy, zamiast zyskać, stracą pieniądze, istock/@zbigniew kotara


Ile musi mieć lat wdowa, żeby otrzymać rentę po mężu? Te dwa warunki są kluczowe
Renta rodzinna przysługuje wdowie, która w chwili śmierci małżonka miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, wychowywała co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Wdowcom renta przysługuje na takich samych zasadach. O świadczenie można ubiegać się przed ukończeniem 50 lat, nie później niż 5 lat po śmierci małżonka lub od zaprzestania wychowywania dzieci, rodzeństwa lub wnuków. Nie ma znaczenia staż małżeństwa.


By można się było ubiegać o rentę wdowią razem z rentą rodzinną, trzeba spełnić wszystkie z podanych niżej warunków:


osiągnąć wiek emerytalny, a więc 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna),
do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
prawo do renty rodzinnej nabyć nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), a więc 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
nie pozostawać w związku małżeńskim.


jeżeli śmierć małżonka nastąpi przed ukończeniem przed wdowę 55 lat, nie będzie ona mogła ubiegać się o rentę rodzinną i złożyć wniosku o rentę wdowią. Wniosek mogą złożyć także seniorzy, którzy owdowieli kilka lat temu.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału