Relacja z wyborów przewodniczącego i rady osiedla Brzyzna

e-ropczyce.pl 3 miesięcy temu

Spotkanie wyborcze mieszkańców osiedla Brzyzna, które odbyło się w niedzielę 15 września, zgromadziło 138 osób, czyli ponad 1/5 uprawnionych do głosowania. Rozpoczęło się więc o 17.00, w pierwszym terminie. Uczestniczyli w nim także: burmistrz Kazimierz Moskal, wiceburmistrz Michał Przystaś, sekretarz Witold Darłak, przewodniczący Marcin Pociask oraz dzielnicowy Konrad Wozowicz.

Przewodniczący Marcin Pociask przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu. Przypomniał, iż osiedla nie mają swojego funduszu, jak sołectwa, więc ich działalność to przede wszystkim wnioski do władz Gminy i Starostwa o inwestycje i konieczne zadania. W ostatniej kadencji na Osiedlu Brzyzna: wybudowano kanalizację, chodnik od ronda do remizy, położono asfalt na drogach. Zarząd wnioskował jeszcze o: ciąg dalszy chodnika, obniżenie obrzeży jezdni, czyszczenie rowów, zakup lustra drogowego, usunięcie zakrzaczeń, wyznaczenie przystanku przy ul. Ogrodniczej, pozyskanie działki na plac zabaw, dostawienie dwóch lamp, uregulowanie rzeczki Brzyzna, uzupełnienie kamieniem ubytków w drogach. „Wykonywanie wniosków – mówił przewodniczący – odbyło się z różnym skutkiem”. Ponadto zarząd organizował dożynki oraz przeprowadził zbiórkę na rzecz rodziny, która straciła wszystko w pożarze.

Mieszkańcy zaproponowali kandydatów do funkcji przewodniczącego:

  1. Marcin Pociask
  2. Karolina Walczyk
  3. Sylwia Pacocha.

Jak pierwszy swój program zaprezentował Marcin Pociask. Wyznaczył zadania: budowa dalszej części chodnika przy ul. Ogrodniczej, pozyskanie działki pod budowę placu zabaw, dokończenie drogi w kierunku p. Bieszczada, dostawienie dwóch lamp, remont drogi w kierunku p. Załochy, uregulowanie rzeki i wyczyszczenie jej brzegów, kooperacja z OSP i KGW.

W programie Karoliny Walczyk znalazły się: rozbudowa chodnika w stronę ul. Leśnej, wymiana wiat przystankowych, dostawienie lamp, poprawa odpływu liniowego, dyżur przewodniczącego dla lepszej współpracy z mieszkańcami i kooperacja z UM.

Sylwia Pacocha, trzecia kandydatka, będzie się starać o: budowę chodnika i placu zabaw, oświetlenie przy ul. Macha, asfalt na ulicy w kierunku ul. Sobieskiego, wymianę wiat przystankowych, dostępność remizy OSP dla wszystkich mieszkańców, dobrą współpracę z UM. Proponuje ten utworzenie fanpage’a dla osiedla, chce też być dostępna dla mieszkańców.

Wyniki głosowania rozłożyły się następująco: M. Pociask – 33 głosy, K. Walczyk – 40, S. Pacocha – 61. Tym samym Sylwia Pacocha została nowym przewodniczącym Osiedla Brzyzna.

Do rady osiedla wybrano:

  1. Dorotę Hendzel
  2. Mariusza Mędygrała
  3. Bogusława Pazdana
  4. Łukasza Pociaska
  5. Marcina Pociaska
  6. Joannę Zawiszę-Walczyk
  7. Mirosława Żeglenia.

Burmistrz Kazimierz Moskal powiedział: „Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tu widzę. To jest demokracja! Deklaruję pełną współpracę z przewodniczącą i zarządem”.

Mieszkańcy zgłosili wnioski:

– wykonanie ogrodzenia wokół remizy, bramy i furtki. To mogłoby ułatwić ustawienie na terenie remizy placu zabaw

– budowa drogi asfaltowej w kierunku p. Dziubana

– progi zwalniające na ul. Ogrodniczej

– monitoring na rondzie (ograniczy to „rajdy” i drifting)

– poprawienie jakości wody w Ropczycach (jej twardość jest ponadprzeciętna)

– wyjaśnienie sytuacji z producentem z gminy Sędziszów, który wylewa gnojówkę na pola (fetor jest nie do wytrzymania).

Podczas spotkania doszło do scysji pomiędzy mieszkańcami – sprawa dotyczyła dostępności remizy. Narastającą awanturę zakończyło wystąpienie jednej ze starszych mieszkanek, która powiedziała: „Szanujmy to, co mamy, nie skaczmy sobie do oczu. Krzykiem umniejszacie swoje zasługi. A spraw do załatwienia jest dużo. Teraz są powodzie, a u nas pozatykane przepusty, rowy. (..) Są zasługi, są ludzie, którzy coś zrobili. Zostawcie to za sobą. Dlaczego skaczecie sobie do oczu? Po co? Jest nowy zarząd, to proszę razem działać, a nie oskarżać się wzajemnie”. Wypowiedź mieszkanki, nagrodzona brawami całej sali, zapobiegła eskalacji konfliktu i pozwoliła na spokojne dokończenie zebrania.

Idź do oryginalnego materiału