Rekordowa kwota na stypendia artystyczne

22 godzin temu

— Do 31 stycznia Osoby zajmujące się szeroko rozumianą kulturą — może być to film, teatr, literatura, muzyka, mogą wnioskować o stypendia artystyczne. Jednorazowa kwota, to jest między 8 a 15 tysięcy złotych dla jednego twórcy — tłumaczy Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

To już kolejna edycja programu, który w poprzednich latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

— Środki na kulturę i na te stypendia w kwocie kilku, kilkunastu tysięcy złotych, to jest taki element, który ma zachęcić, który ma wesprzeć inicjatywy, które nie odnalazłyby się, gdyby nie to wsparcie finansowe. Taki jest cel tego stypendium rekordowa kwota 600 tysięcy złotych, która pozwoli kilkadziesiąt projektów z obszaru kultury zrealizować — mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Wnioskodawcami stypendium muszą być osoby fizyczne.

— Osoby fizyczne to jest też, myślę, ta forma taka bardziej przystępna. W takiej formie artyści często realizują swoje projekty, czyli nie zawsze przez fundację, przez jakąś organizację, przez jakąś zbiorowość, tylko często to są indywidualności — dodaje marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.

Jak podkreśla wicemarszałek Jarosław Rabczenko nie ma ograniczeń wiekowych jeżeli chodzi o możliwość ubiegania się o stypendium artystyczne. Ważne natomiast jest, by realizacja projektów odbyła się na terenie województwa dolnośląskiego do końca roku.

Ponad 60 stypendiów udzieliliśmy na przestrzeni ostatnich czterech lat z bardzo różnego obszaru tematycznego. To może być literatura, mogą być to różnego rodzaju performance teatralne, muzyczne wydarzenia. Co też jest istotne, mogą być to wydarzenia interdyscyplinarne. Czyli nie musi być tylko tak, iż jak dotykamy jednej dziedziny kultury, to już nie możemy przenikać jej z drugą, więc daje to naprawdę ogromną szansę na zaprezentowanie jakiejś ciekawej oferty. Oczywiście, może kwota nie jest bardzo duża, niemniej wiemy też, iż często nie da się wydarzenia kulturalnego zrealizować bez wsparcia samorządu — wyjaśnia Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Wnioski będą przyjmowane tylko w wersji elektronicznej przy wykorzystaniu platformy ePUAP oraz e-Doręczenia nowego rozwiązania, wprowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji, które dostępne jest w komunikacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego od początku tego roku.

—Wierzę, iż ponownie tych chętnych na stypendia będzie naprawdę dużo — mówi Jarosław Rabczenko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Idź do oryginalnego materiału