Rekonstrukcja rządu. W poniedziałek prezydent powoła nowych ministrów

1 tydzień temu

Na 10:30 w poniedziałek Andrzej Duda zaprosił premiera i rząd na uroczystość powołania nowych ministrów. To reakcja Pałacu Prezydenckiego na zapowiedzi Donalda Tuska o rekonstrukcji jego gabinetu. Prezydencki minister Wojciech Kolarski mówił też o niedoszłym spotkaniu Dudy z Tuskiem. – Premier miał czas na spotkania z partyjnymi kolegami, nie miał na spotkanie z prezydentem – stwierdził.

Wojciech Kolarski mówił na czwartkowej konferencji, iż Andrzej Duda „zaprasza premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do Pałacu Prezydenckiego\”, gdzie nowi ministrowie dostaną powołania. Głowa państwa wyznaczyła termin na poniedziałek 13 maja o 10:30. – Do tej pory żadne oficjalne wnioski, formalne dokumenty ws. dokonania zmian w rządzie nie wpłynęły do Kancelarii Prezydenta – przekazał.

Podkreślił, iż „do tej pory informacja o potrzebie dokonania rekonstrukcji była tylko medialna\”. – Myślę, iż dzisiaj (w czwartek – red.) Kancelaria Prezydenta będzie w kontakcie z KPRM, wnioski trafią i rozpocznie się wymagana przepisami procedura, której kolejnym etapem jest przygotowanie postanowienia prezydenta – uzupełnił.

Dziennikarze pytali, jaką decyzję podejmie Andrzej Duda ws. ustaw o języku śląskim oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa. – Znów użyję formuły, której państwo bardzo nie lubicie: prezydent podejmie decyzję, kiedy ustawy trafią na jego biurko. Będą przedmiotem analizy w kancelarii. Współpracownicy prezydenta uważnie przyglądną się i ocenią zapisy – odparł Kolarski.

Minister wspomniał też o dwukrotnym zaproszeniu, jakie na 1 maja prezydent wystosował do premiera. Do spotkania, podczas którego politycy omawialiby kwestie m.in. Nuclear Sharing czy polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, jednak nie doszło. Szef rządu tłumaczył, iż ma zapalenie płuc.

– Prezydent jest otwarty na takie spotkania, natomiast ze strony premiera nie przyszedł żaden sygnał, iż jest takim spotkaniem zainteresowany. Niewątpliwie poniedziałek to moment, kiedy premier będzie w Pałacu Prezydenckim, tak przypuszczam (…). (Andrzej Duda) jest gotowy przedstawić premierowi ideę zorganizowania dwóch szczytów: UE-USA oraz UE-Ukraina – powiedział.

Jak uznał Kolarski, Tusk „miał czas na spotkania ze swoimi partyjnymi kolegami\”. – Miał czas na prowadzenie kampanii do Parlamentu Europejskiego, atakowanie innych polityków, nie miał czasu w spotkanie z prezydentem. Inicjatywa jest po stronie premiera; bezpieczeństwo jest dzisiaj naszym priorytetem – zakończył.

Rekonstrukcja rządu

W piątek premier Donald Tusk ogłosi, jak wyglądać będzie rekonstrukcja rządu, związana przede wszystkim z wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi na niedzielę 9 czerwca. Startuje w nich czterech ministrów: Marcin Kierwiński (szef MSWiA; KO), Bartłomiej Sienkiewicz (kierujący resortem kultury) oraz Borys Budka (z Ministerstwa Aktywów Państwowych).

Chęć objęcia mandatu europosła ma również Krzysztof Hetman z PSL-Trzeciej Drogi, szef resortu rozwoju i technologii. Zasiadać w PE chcą również niektórzy wiceministrowie, w tym Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) z resortu kultury, z którą w czwartkowym programie „Graffiti\” rozmawiał Marcin Fijołek.

W programie mówiła m.in., iż wszyscy wiceszefowie resortów z jej formacji, którzy startują do PE, wezmą na czas kampanii urlopy. – To iż startujemy, nie znaczy, iż mamy zagwarantowane miejsce w europarlamencie. Każda partia wystawia strategicznie najlepszych zawodników i zawodniczki – przekonywała.

Zapytana, kto mógłby zastąpić Sienkiewicza na rządowej posadzie, odparła, iż „byłaby zadowolona\”, gdyby był to Andrzej Wyrobiec z KO, obecny wiceminister kultury. Zastrzegła jednak, iż decyzję podejmie premier.

This page imported from Bejsment

Idź do oryginalnego materiału