Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zarekomendowała zniesienie immunitetu Marcina Romanowskiego. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę. - Mamy do czynienia z pogwałceniem prawa. Uniemożliwiono mi przedstawienie mojego stanowiska - powiedział w wywiadzie dla Interii Marcin Romanowski.
Rekomendacja ws. immunitetu Marcina Romanowskiego. "Jawny skandal"
"Komisja Regulaminowa Rady Europy zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. 16 osób było za, 5 przeciw" - przekazała posłanka Agnieszka Pomaska w mediach społecznościowych.
We wtorek rano posłanka Danuta Jazłowiecka, która zasiada w Komisji ds. Regulaminu, Immunitetów i Spraw Instytucjonalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) poinformowała, iż poseł Romanowski nie był obecny na posiedzeniu komisji we wtorek rano w Strasburgu.
- Na dzisiejsze poranne posiedzenie komisji został zaproszony pan Romanowski, względnie prosiliśmy o wyznaczenie osoby - na wypadek, gdyby nie mógł przybyć - która będzie reprezentowała jego interesy na komisji. Niestety, ani jedno ani drugie się nie wydarzyło - powiedziała PAP posłanka.
Marcin Romanowski o rekomendacji: Decyzja jest polityczna
- Mamy do czynienia z jawnym skandalem, pogwałceniem prawa i jakichkolwiek standardów - skomentował decyzję komisji poseł Romanowski w rozmowie z Interią.
- Decyzja jest zwyczajnie polityczna. Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano prowadziłem korespondencję z przewodniczącą komisji regulaminowej. Uniemożliwiono mi przedstawienie mojego stanowiska oraz przekazanie dokumentów, co zgodnie z art. 73 Regulaminu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest obowiązkiem - dodał.
ZOBACZ: Wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Ruch Adama Bodnara
W środę na posiedzeniu plenarnym Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy będzie dyskutować nad wnioskiem prokuratora generalnego Adama Bodnara o uchylenie immunitetu ZPRE posłowi.
Sprawa Marcina Romanowskiego. W tle Fundusz Sprawiedliwości
Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceszefem resortu sprawiedliwości, dodatkowo od 2018 roku był pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ds. Funduszu Sprawiedliwości.
Obecnie prowadzone jest śledztwo dotyczące wyprowadzania środków z Funduszu, w tym na zakup systemu Pegasus. Romanowski jest podejrzewany m.in. o ustawianie konkursów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
W lipcu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zadecydował, iż Romanowski, mimo decyzji prokuratury pozostanie na wolności ze względu na posiadanie immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Decyzję tę podtrzymał Sąd Okręgowy w Warszawie.