W niedzielę, 23 lutego, o godzinie 15.00, Dom Kultury w Zwoleniu stał się miejscem uroczystej ceremonii przekazania symbolicznego klucza do Stolicy Kultury Mazowsza. To wyjątkowe wyróżnienie, przyznane już po raz 24, trafiło w tym roku do Powiatu Zwoleńskiego, podkreślając nie tylko bogactwo oferty kulturalnej regionu, ale także wieloletnie zaangażowanie instytucji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, szkół oraz bibliotek. Dodatkowym powodem do świętowania jest 600-lecie nadania Zwoleniu praw miejskich.
Ceremonia, w której uczestniczyli posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, była symbolicznym momentem potwierdzającym wysiłki Powiatu Zwoleńskiego na polu kultury. Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza został przekazany przez wiceprezydenta miasta Radomia, Łukasza Molendę. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się między innymi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, radni województwa Magdalena Nowacka i Piotr Papis, starosta powiatu, Andrzej Skorek, burmistrz Zwolenia, Arkadiusz Sulima, wicewojewoda Patryk Fajdek, posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak, Anna Kwiecień, Marek Suski, biskup diecezji radomskiej Marek Solarczyk, radni, samorządowcy oraz mieszkańcy Zwolenia.
Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Anna Wieczerzyńska, rozpoczęła uroczystość słowami witając zaproszonych gości i zapraszając wszystkich na krótki występ Krzysztofa Paducha.
– Bardzo serdecznie jest niezmiernie miło powitać Państwa w Domu Kultury w Zwoleniu na bardzo ważnym wydarzeniu, spotkaniu dla Was, mieszkańców ziemi Zwoleńskiej. Jest ono tak ważne, iż chcielibyśmy, żeby rozpoczęło się muzycznie i za chwilę przed Państwem wystąpi akordeonista, młody akordeonista z Zwolenia, Krzysio Paduch, który jest dumą naszego miasta.
Po krótkim recitalu oficjalnie otwarto uroczystość. Głos jako pierwszy zabrał starosta Powiatu Zwoleńskiego Andrzej Skorek, który podziękował za wyróżnienie i podkreślił znaczenie tytułu w kontekście rocznic obchodzonych w regionie.
– Bardzo serdecznie dziękuję za przyznanie Powiatowi Zwoleńskiemu tego wspaniałego wyróżnienia jakim jest Stolica Kultury Mazowsza i za przekazanie dzisiejszej klucza do Stolicy Kultury Mazowsza wiceprezydentowi Radomia. Dziękuję bardzo. To ogromne, ogromne wyróżnienie dla Powiatu Zwoleńskiego. To ogromne wyróżnienie, choćby też i dlatego, iż w tym roku przypada wspaniały jubileusz dla miasta Zwolenia, to jest sześćsetlecie miasta Zwolenia, któremu nadał Prawa Miejskie Król Władysław Jagiełło. […] Mam nadzieję, iż nasza oferta kulturalna przyciągnie zarówno mieszkańców powiatu zwoleńskiego, ale również mieszkańców spoza powiatu, z Mazowsza, a może i z całej Polski. Zadbamy o to, aby te wydarzenia, które będą w tym roku organizowane, uroczystości, były atrakcyjne, różnorodne i interesujące i nawiązywały do naszego dziedzictwa kulturowego, bo przecież z naszym terenem związany jest Jan Kochanowski. – powiedział starosta Andrzej Skorek
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreślił znaczenie kultury jako elementu łączącego przeszłość z teraźniejszością.
– Okazja jest wyjątkowa – 600 lat historii miasta to powód do dumy, ale też zobowiązanie do dalszego rozwoju. Bardzo serdecznie gratuluję władzom powiatu oraz gmin, bo to właśnie dzięki zaangażowaniu społeczności udało się zdobyć ten tytuł. Konkurs ten prowadzimy od 2001 roku i jego głównym celem jest promowanie kultury na poziomie regionalnym. Powiat zwoleński wykazał się niezwykłą inicjatywą i udowodnił, iż ma do zaoferowania wiele cennych przedsięwzięć artystycznych. To właśnie kultura buduje mosty pomiędzy historią a nowoczesnością, a także umacnia więzi społeczne. – dodał marszałek Struzik
Przekazanie klucza i zobowiązanie na przyszłość
Wiceprezydent Radomia, Łukasz Molenda, który przekazał klucz, podkreślił, iż tytuł Stolicy Kultury Mazowsza to nie tylko wyróżnienie, ale i misja – Przekazujemy dzisiaj nie tylko symboliczny klucz, ale również zobowiązanie do dalszego rozwijania tradycji, wspierania artystów i budowania silnej wspólnoty kulturalnej. Cieszę się, iż to właśnie powiat zwoleński otrzymał ten tytuł, bo to miejsce, w którym historia przeplata się ze współczesnością, a duch Jana Kochanowskiego wciąż inspiruje kolejne pokolenia.
Burmistrz Zwolenia, Arkadiusz Sulima, zwrócił uwagę na znaczenie lokalnej tożsamości – Drodzy Państwo, ten tytuł to dla nas zaszczyt, ale i wyzwanie. Nasze miasto ma za sobą trudną historię, w tym zniszczenie w czasie II wojny światowej, jednak zawsze potrafiliśmy podnieść się i odbudować. Dzisiaj świętujemy 600 lat istnienia Zwolenia i zamierzamy wykorzystać ten rok, aby pokazać, jak wiele możemy zaoferować. Do tej pory kooperacja zarówno z rządem, jak i z samorządem województwa mazowieckiego układała się bardzo dobrze i liczę, iż w przyszłości będzie jeszcze lepiej.
Wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek dodał – Bez inwestycji w kulturę, bez rozwoju tej kultury i kiedy otrzymuje się taki tytuł, wyjątkowy tytuł Stolicy Kultury Mazowsza w tak wyjątkowym roku, jakim jest Rok jubileuszowy, to nie sposób nie docenić go w sposób szczególny. Ale tak jak mówiłem podczas inauguracji tych waszych urodzin, 600-lecia Miasta Zwolenia, to na ten sukces i na ten tytuł pracowały tak naprawdę pokolenia mieszkańców Zwolenia, ziemi zwoleńskiej, bo każde z tych pokoleń dołożyło swoją cegiełkę do rozwoju tej kultury, do rozwoju tejże ziemi. Dlatego, panie starosto, serdecznie gratuluję, wierzę, iż ten tytuł zostanie dobrze wykorzystany i choć prywatnie, bo jestem z Radomia, powiem, iż trochę żal, iż Radom ten tytuł oddaje, to jednak od razu mi lepiej, panie starosto, kiedy myślę, iż ten tytuł trafia właśnie do powiatu zwoleńskiego, bo wiem, iż trafia w bardzo dobre ręce. Wszystkiego dobrego, gratuluję serdecznie.
Po części oficjalnej odbyło się otwarcie wystawy fotograficzno-plastycznej „Pasje artystyczne naszych przodków”, prezentującej dzieła nieżyjących artystów zwoleńskich. Ekspozycja jest hołdem dla tych, którzy przez lata budowali tożsamość kulturową regionu.
Tytuł Stolicy Kultury Mazowsza zobowiązuje do organizacji szerokiej gamy wydarzeń kulturalnych. Wśród nich znajdą się m.in.:
- Imieniny Pana Jana – wydarzenie poświęcone Janowi Kochanowskiemu,
- Święto Polskiej Wsi,
- Teatrałki Zwoleńskie – przegląd teatralny,
- Prezentacje Twórczości Artystycznej Zespołów Domu Kultury PREZART,
- Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych,
- Teatr Jednego Wiersza,
- Rajd Rowerowy „Szlakiem Kochanowskich”,
- Wieczór Poezji „Janowi Kochanowskiemu – My współcześni”,
- Dni Sycyny oraz Tradycje Wielkanocne.
Ponadto, we współpracy z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, odbędą się Salon Artystyczny i Czarnoleska Noc Muzeów.





































































