W Stanach Zjednoczonych trwa proces reformy wydajności państwa, którego celem jest ograniczanie wydatków rządu federalnego. Elon Musk, szef Departamentu ds. Wydajności Państwa (DOGE), zapowiedział, iż pracownicy agencji federalnych, którzy nie odpowiedzą na e-mail z prośbą o wyjaśnienie, co zrobili w zeszłym tygodniu, zostaną uznani za osoby rezygnujące z pracy. Ten krok jest częścią szerszych reform, których celem jest zwiększenie wydajności i oszczędności w agencjach federalnych.
Według Reuters, e-maile z prośbą o wyjaśnienie zostały wysłane do pracowników szeregu agencji federalnych, z tytułem „co robiłeś w zeszłym tygodniu?”. Nadawcą jest Biuro Zarządzania Kadrami (OPM), które nadzoruje zatrudnianie pracowników w instytucjach federalnych. Pracownicy są proszeni o to, by w pięciu akapitach podsumowali osiągnięcia z minionego tygodnia i do końca poniedziałku odesłali odpowiedź, dołączając do adresatów swoich przełożonych.
Jednak niektóre instytucje wysłały swoim pracownikom e-maile z prośbą, by nie odpowiadali na wezwanie OPM, ponieważ muszą ocenić sytuację i opracować protokół dotyczący dalszych postępowań. AFGE (American Federation of Government Employees), związek zawodowy reprezentujący pracowników federalnych, oświadczył, iż będzie kwestionować wszelkie „bezprawne zwolnienia”.
Elon Musk, biznesmen i najbogatszy człowiek świata, został powołany przez prezydenta Trumpa na stanowisko szefa DOGE. Dotychczas Musk zwolnił lub zapowiedział zwolnienie kilkudziesięciu tysięcy pracowników administracji i przekonał ok. 75 tys. osób, by przyjęły odprawy w zamian za rezygnację z zatrudnienia. W ubiegłym tygodniu DOGE przedstawił przegląd anulowanych kontraktów rządowych, twierdząc, iż ten ruch przyniósł budżetowi państwa oszczędności sięgające 55 mld dolarów.
Media podważyły jednak te informacje, przytaczając zarówno błędy obliczeniowe (w jednej z pozycji miliony zostały przedstawione jako miliardy) oraz fakt, iż po stronie oszczędności ludzie Muskauwzględnili maksymalne kwoty przeznaczone na niektóre kontrakty, mimo iż jest „mało prawdopodobne, by rząd miał zamiar zrealizować wydatki w tej wysokości”. Portal CNN wyjaśnił, iż tego typu oszczędności nie mogą być traktowane jako realne, ponieważ opierają się na niewiarygodnych założeniach.
W kontekście tych reform, warto zwrócić uwagę na fakt, iż Departament ds. Wydajności Państwa (DOGE) jest nową instytucją, której zadaniem jest ograniczanie wydatków rządu federalnego. Elon Musk, jako szef DOGE, ma za zadanie zwiększyć wydajność i oszczędności w agencjach federalnych. Jednak, jak widać, ten proces nie jest łatwy i wymaga szczegółowych rozwiązań, które dotyczą nie tylko oszczędności, ale także praw i obowiązków pracowników federalnych.
W Stanach Zjednoczonych, sektor publiczny zatrudnia ok. 2,1 mln pracowników, z czego ok. 1,3 mln pracuje w agencjach federalnych. Reformy wprowadzane przez Departament ds. Wydajności Państwa (DOGE) mogą mieć więc znaczący wpływ na sektor publiczny i gospodarkę Stanów Zjednoczonych.
Warto więc śledzić aktualne wydarzenia i informacje dotyczące reform w sektorze publicznym, ponieważ mogą one mieć znaczący wpływ na pracowników, gospodarkę i społeczeństwo. Departament ds. Wydajności Państwa (DOGE) i Elon Musk będą więc musieli dowieść, iż ich reformy są skuteczne i przynoszą: oszczędności, wydajność i korzyści dla pracowników i społeczeństwa.
Read more:
Reforma Wydajności Państwa: Nowy Etap w Zarządzaniu Agencjami Federalnymi