Reforma służby zdrowia. “Dziura w budżecie NFZ będzie jeszcze większa”

1 tydzień temu

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców będzie kosztowało 6 mld złotych. Twierdzą posłowie RP Marek Ast, Władysław Dajczak i Jerzy Materna. Są przeciwni prywatyzacji polskich szpitali i uważają, iż właśnie do tego zmierza rząd koalicji 13. grudnia.

Przypomnijmy Sejm RP w piątek przegłosował obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości uważają, iż zwiększy to jedynie dziurę budżetową w Narodowym Funduszu Zdrowia. Mówi poseł Władysław Dajczak.

Przedstawiciele koalicji rządzącej mówili z uśmiechem, iż to jest właśnie działanie na rzecz przedsiębiorców, iż nareszcie podatek zdrowotny zostaje obniżony. Zostaje obniżony dla niewielkiej grupy elit biznesowych, natomiast dla zwykłych ludzi, tak jak ktoś powiedział, dla pani fryzjerki, która zarabia 6-7 tysięcy złotych, to jest kilkanaście albo kilkadziesiąt złotych

Poseł Marek Ast zastanawia się w jaki sposób rząd pokryje koszty obniżenia składki zdrowotnej i sprzeciwia się także działaniom koalicjantów prowadzącym do komercjalizacji służby zdrowia.

Powrót do pomysłów z okresu 2007-2015, kiedy receptą na problemy w opiece zdrowotnej miała być prywatyzacja służby zdrowia, kiedy miało dojść po prostu do komercjalizacji szpitali. Zresztą już w tej chwili Donald Tusk zapowiedział, iż na jutrzejszym posiedzeniu rządu będzie mowa o działaniach naprawczych. O łączeniu oddziałów w szpitalach

PiS przygotowuje poprawki do przyjętej uchwały. Według wyliczeń opozycji dziura w budżecie NFZ niedługo wyniesie ponad 25 mld złotych.

Idź do oryginalnego materiału