Reform: Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie prześladowań Białorusinów za granicą

2 tygodni temu

3 kwietnia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego deputowani przyjęli rezolucję “W sprawie bezpośredniego ryzyka dalszych represji ze strony reżimu Łukaszenki – groźby ze strony Komitetu Śledczego”. Za rezolucją głosowało 535 deputowanych, przeciw było 19. 55 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Rezolucja została zainicjowana przez eurodeputowanego Michała Kobosko, wiceprzewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Białorusią, po apelu Pawła Łatuszki, zastępcy szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego i szefa Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Łatuszka poprosił o reakcję na transgraniczne przestępstwa reżimu Łukaszenki w związku z trwającymi prześladowaniami politycznymi Białorusinów, zwłaszcza tych, którzy przebywają za granicą i uczestniczą w legalnych manifestacjach na terytorium państw UE, informuje służba prasowa Pawła Łatuszki.

“Podczas marszu 23 marca 2025 r. w Warszawie i w kolejnych dniach Białorusini, uczestnicy akcji za granicą, zwrócili się do mnie z prośbą o zwrócenie uwagi europejskich polityków na przestępstwa popełniane przez reżim Łukaszenki wobec Białorusinów zamieszkałych w krajach UE: sprawy karne, wyroki zaoczne (tzw. »postępowania specjalne«), szantaż, groźby, prześladowanie krewnych i przyjaciół na Białorusi przez służby specjalne reżimu, konfiskata mienia itp.” — zauważył Łatuszka.

Parlament Europejski w swojej rezolucji „uważa prześladowanie obywateli Białorusi za ich pokojową działalność demokratyczną za granicą dzięki specjalnych postępowań Komitetu Śledczego za bezpośrednie naruszenie suwerenności terytorialnej państw członkowskich UE” i “wzywa do ogólnoeuropejskiego wsparcia prawnego i ochrony Białorusinów na uchodźstwie”, w tym tych, którzy nie są w stanie zaktualizować swoich dokumentów tożsamości.

Parlament Europejski “wzywa również Międzynarodowy Trybunał Karny do przyspieszenia postępowania w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez reżim Łukaszenki”.

Ponadto w dokumencie wezwano do wprowadzenia “dodatkowych sankcji podobnych do tych stosowanych wobec Rosji, w szczególności wobec urzędników odpowiedzialnych za represje”.

Parlament Europejski podkreśla również potrzebę wzmocnienia politycznego, finansowego i technicznego wsparcia dla niezależnych mediów, obrońców praw człowieka i inicjatyw obywatelskich.

“Jestem wdzięczny członkom Parlamentu Europejskiego i osobiście europosłowi Michałowi Kobosko za pryncypialne stanowisko i konkretne działania w odpowiedzi na nowe represje reżimu Łukaszenki. To wiadomość dla dyktatora: zbrodnie przeciwko Białorusinom za granicą nie pozostaną bezkarne. Konieczne jest zwiększenie presji, rozszerzenie sankcji i poszukiwanie konkretnych działań w celu powstrzymania terroru wobec Białorusinów zarówno na Białorusi, jak i poza nią” — powiedział Paweł Łatuszka.

Źródła: reform.news, t.me/latushka

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału