Reform.news: Polskie prokuratury będą rozpatrywać sprawy torturowania Białorusinów na terytorium Białorusi

1 dzień temu

Polscy prokuratorzy będą mogli rozpatrywać sprawy związane z torturowaniem Białorusinów na terytorium Białorusi, informuje kanał telegramu szefa Narodowego Zarządu Antykryzysowego Pawła Łatuszki, powołujący się na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie. Stało się to możliwe dzięki współpracy prawników Narodowego Zarządu Antykryzysowego i kancelarii prawnej KOPEĆ & ZABOROWSKI.

“Głównym problemem było to, czy Polska może, ogólnie rzecz biorąc, objąć jurysdykcją sprawy przestępstw popełnionych poza granicami kraju przeciwko obywatelom innym niż polscy. Sąd, po przeanalizowaniu argumentów prawników, odpowiedział: tak, jeżeli dane przestępstwa mają charakter terrorystyczny.

Sąd Okręgowy korzysta z możliwości wymierzenia sprawiedliwości na dwóch podstawach: art. 110 ust. 1 polskiego kodeksu karnego — przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz art. 113 polskiego kodeksu karnego — ściganie przestępstw na podstawie umów międzynarodowych. Te dwa artykuły stwarzają możliwość zwracania się do polskich prokuratur o zbadanie spraw karnych związanych z przestępstwami tortur wobec obywateli Białorusi” — wyjaśnia Łatuszka.

Przedstawiciele Narodowego Zarządu Antykryzysowego i kancelarii KOPEĆ & ZABOROWSKI odbyli spotkanie, na którym określili strategię dalszych wspólnych działań w kwestiach rozpatrywania spraw karnych na wnioski obywateli Białorusi w prokuraturze w Polsce.

Departament do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją Prokuratury Krajowej w Lublinie zgromadził już 70 tomów materiałów dotyczących przestępstw popełnionych przez przedstawicieli reżimu Łukaszenki, w tym przeciwko obywatelom Białorusi.

“Zdajemy sobie sprawę, iż proces dochodzenia sprawiedliwości zajmuje dużo czasu, ale zespół Narodowego Zarządu Antykryzysowego będzie przez cały czas aktywnie pracował, aby zapewnić, iż osoby odpowiedzialne za zbrodnie przeciwko Białorusinom nie unikną odpowiedzialności karnej” — powiedział Łatuszka.

Źródła: reform.news

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału