Reakcja na słowa Trzaskowskiego: Wypowiedziane w języku Konfederacji

news.5v.pl 1 tydzień temu

– Wydaje mi się, iż jak już wojna się skończy, to jednak polskie społeczeństwo dostanie tę pokojową Nagrodę Nobla, bo to co zrobiliśmy po 2022 roku jest rzeczywiście niesamowite – powiedział Maciej Duszczyk podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w programie „Punkt Widzenia Szubartowicza”.

– Nie znam w historii migracji takiego dużego odruchu społecznego. Natomiast, to było też oczywiste, iż wystąpią pewne trudniejsze fazy. (…) Normalną sytuacją jest to, iż ludzie w pewnym momencie zmieniają swoje nastawianie, swoje opinie i z tym mamy trochę do czynienia – kontynuował.

Co z „800 plus” dla Ukraińców? Maciej Duszczyk: Koncepcja generalnie jest gotowa

Ekspert od spraw migracyjnych został zapytany o ostatnie pomysły zmiany świadczenia 800+ dla Ukraińców. Powiedział, iż z punktu działania MSWiA zmiany przepisów nie dotkną tylko Ukraińców, ale wszystkich innych cudzoziemców, ponieważ Polska „przekształciła się w kraj migracji i należy zwrócić na to uwagę”.

Uściślił, iż według szacunków do polskich szkół uczęszcza 237 tys. dzieci z Ukrainy, z czego 186 tys., to dzieci uchodźców wojennych. Ocenił, iż one muszą wejść w system, aby w przyszłości całkiem się w nim „nie zgubić”. Jak zaznaczył, część z tych dzieci może niedługo pójść na studia albo szukać posad na rynku pracy, a więc „w pewien sposób trzeba je włączyć do polskiego społeczeństwa”.

ZOBACZ: „Jestem na tak”. Premier o zmianach w 800 plus dla Ukraińców

Niedawno Rafał Trzaskowski oznajmił, iż świadczenie 800+ dla migrantów powinno się zmienić – aby je pobierać osoby muszą naprawdę mieszkać w Polsce, odprowadzać tu podatki, albo być ubezpieczonym. – Ten system musi być uszczelniony – podkreślił Maciej Duszczyk. Zaznaczył, iż nadużyć najpewniej jest niewiele, ale i tak trzeba „uszczelnić” system.

– To nie jest tak, iż my wymyślamy świat na nowo. Państwa, które miały znaczącą liczbę migrantów w przeszłości też to robiły (uszczelniały system – red.) – mówił członek MSWiA.

Na pytanie, kiedy program zostanie zmieniony, odpowiedział, iż to nie zależy tylko od jego resortu. – Koncepcja generalnie jest gotowa, ale te koncepcje muszą zostać wybrane przez polityków, żebyśmy napisali do tego prawo – przekazał.

– Polecenie premiera jest takie, żebyśmy usiedli do tego natychmiast – dodał.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce o słowach Rafała Trzaskowskiego: Trochę szokujące i przerażające

Na wypowiedź Macieja Duszczyka zareagował Mirosław Skórka prezes Związku Ukraińców w Polsce. Wspomniał, iż nie otrzymał w tej sprawie oficjalnego stanowiska państwa Ukraińskiego, a więc o relacjach między krajami nie może mówić. Zaznaczył za to, iż może się wypowiedzieć odnośnie odbioru społecznego Ukraińców.

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski z nową propozycją. Chodzi o 800 plus dla Ukraińców

– On był dla nas szokujący – powiedział, odnosząc się do słów wypowiedzianych przez Rafała Trzaskowskiego. – Szokujące, dlatego, iż to było wypowiedziane w języku Konfederacji – ocenił.

– To było dla nas trochę szokujące i przerażające. Zaczęliśmy się zastanawiać, o jakiej skali zjawiska (nadużycia pobrania świadczenia – red.) mówimy. Nikt tego wcześniej nie sygnalizował na poziomie, iż to jest „problem społeczny” – tłumaczył Skórka.

WIDEO: „Punkt Widzenia Szubartowicza”

– Problem jest taki, iż są osoby, które nie pracują, bo nie mogą pracować np. są chorzy. (…) W tym przekazie nie było powiedziane, iż 'będziemy pomagali tym ludziom, żeby z tego wyjść’, tylko generalnie 'nie pracujesz, nie będziesz dostawał’ – stwierdził.

Ponadto uznał, iż bezpośrednimi odbiorcami tego świadczenia są dzieci, a nie dorośli. W związku z czym, zabranie świadczenia zaburzyłoby model pewnej „solidarności społecznej”.

„Rodzina 800+”. Komu przysługuje świadczenie?

Na te słowa Maciej Duszczyk odpowiedział, iż jego zdaniem porównanie słów Trzaskowskiego do wypowiedzi polityków Konfederacji jest „trochę za daleko idące„.

ZOBACZ: 800 plus nie dla wszystkich Ukraińców w Polsce? Dyskusja w „Debacie Gozdyry”

Powiedział, iż to normalne, iż przykładowo samotne matki muszą wejść do polskiego społeczeństwa np. do systemu ochrony zdrowia. Stwierdził, iż „państwo odpowiedzialne” musi widzieć cudzoziemców w systemach także dlatego, aby pomóc osobom w cięższej sytuacji.

Obecnie świadczenie „Rodzina 800+” przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa świadczenie przysługuje także rodzicom ukraińskich dzieci przebywających w Polsce.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału