Komisja Europejska nałożyła 23 kwietnia pierwsze kary za naruszenie przepisów Aktu o rynkach cyfrowych (DMA) – za warunki stosowane przez Apple ograniczające przekierowywanie użytkowników oraz za model „zgoda albo płać” stosowany przez firmę Meta. Nałożono kary w wysokości odpowiednio 500 mln euro i 200 mln euro.
Anna Cavazzini (Zieloni/WSE, DE), przewodnicząca Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, skomentowała decyzję następująco: „Dzisiejsza decyzja nie jest w żadnym wypadku początkiem „wojny technologicznej” w odpowiedzi na nieprzewidywalną politykę celną Donalda Trumpa. To po prostu konsekwentne wdrażanie obowiązującego prawa UE. Obejmuje ono – w ostateczności – również możliwość nakładania kar na Apple i Metę na podstawie przepisów DMA, by zapewnić ich zgodność z europejskim prawem cyfrowym. Uniknięcie tego jest bardzo proste – firmy muszą po prostu przestrzegać prawa UE.”
„DMA przyniesie korzyści małym i średnim firmom technologicznym oraz konsumentom po obu stronach Atlantyku – to akt prawny, który promuje uczciwą konkurencję. Zwalcza nieuczciwe praktyki, które uniemożliwiają mniejszym graczom dotarcie do odbiorców lub dostęp do danych kontrolowanych przez większe firmy dzięki ich dominującej pozycji rynkowej.”
„Wszystkie firmy działające na jednolitym rynku UE muszą przestrzegać unijnych przepisów – niezależnie od tego, czy mają siedzibę w Unii, czy poza nią. Gdyby Komisja dalej opóźniała postępowania jasno określone w przepisach, mogłoby to wywołać bardzo niepokojące wrażenie, iż Unia ulega szantażowi ze strony Trumpa. Warto przy tym wspomnieć, iż również w Stanach Zjednoczonych wszczęto w tym tygodniu postępowania przeciwko monopolistycznej pozycji niektórych wielkich firm technologicznych.”
Komisja Europejska uznała, iż Apple naruszyło zakaz ograniczania przekierowywania użytkowników (anti-steering) wynikający z DMA, a Meta nie zapewniła użytkownikom rzeczywistego wyboru usługi mniej ingerującej w prywatność. Nałożono kary w wysokości odpowiednio 500 mln euro i 200 mln euro.
Akt o rynkach cyfrowych (DMA) ma na celu zapewnienie uczciwej i konkurencyjnej gry rynkowej w sektorze cyfrowym. Reguluje działalność „strażników dostępu” – dużych platform cyfrowych, które stanowią najważniejsze ogniwo między przedsiębiorstwami a konsumentami. Skala działania i siła tych podmiotów mogą prowadzić do monopolizacji rynku i ograniczania konkurencji. DMA to jedno z pierwszych narzędzi kompleksowo regulujących władzę rynkową największych firm cyfrowych. Akt wszedł w życie 1 listopada 2022 r., a zaczął obowiązywać 2 maja 2023 r.
23 stycznia 2025 r. członkowie grupy roboczej ds. DMA, wraz z przewodniczącą IMCO i innymi europosłami, skierowali list do wiceprzewodniczących wykonawczych Komisji – Pii Virkkunen i Teresy Riberze. Wezwali w nim Komisję do przyspieszenia toczących się postępowań, uważnego monitorowania usług opartych na sztucznej inteligencji i chmurze oraz rozważenia ich ewentualnego uznania za podstawowe usługi platformowe. (KE)