Sierra Pettengill i Pacho Velez, twórcy dokumentu, opierając się na materiałach archiwalnych z sieci telewizyjnych i Białego Domu dotyczących amerykańskiej polityki lat 80., w tym przede wszystkim relacji ze Związkiem Radzieckim i Michaiłem Gorbaczowem, pokazują mechanizmy kreowania politycznego wizerunku 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mechanizmy, które są aktualne również współcześnie, w erze prezydentury Donalda Trumpa. „Reagan Show” nie koncentruje się na polityce, ale na politycznym widowisku, nie na wybitnym polityku Ronaldzie Reaganie, ale na Ronaldzie Reaganie jako produkcie medialnym.
Ronald Reagan miał za sobą karierę aktorską, która dała mu nie tylko rozpoznawalność, ale również doświadczenie medialne i świadomość siły oddziaływania mediów na opinię publiczną. Jego administracja wykorzystywała do eksponowania wizerunku charyzmatycznego przywódcy telewizję, tworząc tym samym nowy standard politycznej komunikacji. Wystąpienia Ronalda Reagana były perfekcyjnie wyreżyserowane – znaczenie miało każde słowo i każdy gest. Prezydent Reagan, podobnie jak dziś prezydent Trump, wierzył, iż wyborcy bardziej niż fakty pamiętają obrazy i emocje, iż liczy się nie tylko treść, ale i forma.
Użyte w „Reagan Show” transmisje telewizyjne, nagrania, ujęcia z Białego Domu pokazują, jak wyglądała prezydentura Reagana ,,od kuchni”, z reżyserowaną spontanicznością. W jaki sposób kreowano kryzysy i sukcesy? Jakich narzędzi PR-owych używano, by budować mit jego prezydentury? Jak wyglądała praca ekipy Reagana nad jego przemówieniami?
„Reagan Show” pokazuje, iż granica między polityką a inscenizacją oraz rzeczywistym liderem
a wykreowaną postacią jest niezwykle cienka. Temat medialnej manipulacji jest szczególnie aktualny teraz, kiedy politycy korzystają nie tylko z możliwości mediów tradycyjnych, ale też snują swoje narracje w social mediach, angażując wyborców oraz partnerów i przeciwników politycznych bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak Donald Trump, który pełnemu optymizmu i nadziei, inkluzywnemu sloganowi wyborczemu Ronalda Reagana z 1980 r. nadał w czasach polaryzacji, globalizacji, strachu przed utratą tożsamości i napływem imigrantów konfrontacyjne znaczenie – ,,Ameryka First”.
foto, źródło. Vodylla