Ratując dorobek Krystyny Wiejak…

opowiecie.info 6 miesięcy temu

Kompleksowo odnowione zostanie – zniszczone przez nieuwagę – malowidło Krystyny Wiejak w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Pieniądze na ten cel przekazał właśnie samorząd województwa opolskiego. Urząd marszałkowski wesprze także inne inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu.

Podpisano dziś trzy umowy na łączną kwotę ponad 63 tysięcy złotych. Prawie 40 tysięcy przeznaczone jest na ratowanie dzieła autorki m.in. opolskiej „Karolinki”. Znajdujące się w USK w Opolu dzieło malarskie autorstwa Krystyny Wiejak z 1989 roku wymaga pilnej renowacji, rekonstrukcji i odnowienia z uwagi na upływ czasu i pojawiające się zniszczenia w postaci ubytków w tynku, pęknięć i zabrudzeń, które wpływają na wizualną wartość estetyczną całego dzieła. Wspomniane wyżej malarstwo znajduje się w najbardziej uczęszczanej części szpitala, poziomie 0, w korytarzu prowadzącym do wszystkich oddziałów szpitala. Bezpośrednim efektem realizacji zadania będzie zachowanie jednego z trzech wielkoformatowych malarstw olejowo-woskowych znajdujących się USK w Opolu. w tej chwili prowadzone jest postępowanie dotyczące wpisania dzieła do rejestru zabytków.

Pomysłodawczynią realizacji projektu jest Małgorzata Futkowska – córka autorki malowideł. – Cieszę, iż udało się pozyskać środki. Mama za swojego życia zrealizowała trzy malowidła, to na które otrzymaliśmy pieniądze mija codziennie setki ludzi. Z czasem będziemy się starali pozyskać wsparcie na odnowienie pozostałych dzieł – wyjaśniła Małgorzata Futkowska.

Andrzej Sznejweis, szef Opolskiego Oddziału ZPAP przyznał, iż artyści sami nie udźwignęliby kosztów tego przedsięwzięcia. – Trafiliśmy na dobrą wolę ze strony władz samorządowych województwa – stwierdził.

A zdobycie i przekazanie pieniędzy na tę renowację było dość skomplikowane – przyznaje Agnieszka Kamińska, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego UMWO. – Ratowanie dzieł tej opolskiej artystki jest dla nas priorytetem. Odpowiedzieliśmy na prośbę córki artystki. Jej unikalne dzieła znajdujące się w USK w Opolu są w niszczejącym stanie. Przy pomocy dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego staramy się o ich wpis do rejestru zabytków. Liczymy, iż procedura ta sfinalizuje się jeszcze w marcu.

– Była opolską artystką tworzącą w II połowie XX wieku, związaną z wieloma obiektami na terenie województwa opolskiego – dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz przypomniała dorobek artystyczny Krystyny Wiejak. -To autorka między innymi naszych „Karolinek”. Tworzyła też sgraffito czy malowidła m.in w Urzędzie Wojewódzkim czy Kluczborku – wymieniła. Jak dodała, takie działania samorządu województwa zwracają uwagę na bardzo istotną kwestię. – To konieczność zinwentaryzowania i opisania działalności opolskich twórców. Mam nadzieję, iż takie inicjatywy zwrócą uwagę na to, aby twórczość plastyczna i artystyczna w obszarze architektury została opisana, zidentyfikowana i podlegała ochronie – podkreśliła.

– To oddanie hołdu opolskiej artystce. To wielkoformatowe malowidło w USK Opole jest unikalne. Chcemy pokazać jego pełne piękno i zachować dziedzictwo naszego regionu – dodał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Podpisane zostały także dwie inne umowy. – To wsparcie inicjatyw w ramach obchodów 70-lecia ZPAP Okręgu Opolskiego w wysokości 15 tysięcy złotych oraz dotacja na organizację Salonu Wiosennego 2024, który jest corocznym, konkursowym przeglądem osiągnięć środowiska artystycznego Opolszczyzny. Impreza zdążyła na stałe wpisać się w artystyczny kalendarz regionu.

W tym roku na wystawie eksponowane będą dzieła z zakresu malarstwa, grafiki, ceramiki, rzeźby, fotografii, multimediów, które powstały w ostatnim roku. Podczas wernisażu zostanie ogłoszony werdykt jury dla najlepszych prac m.in. Grand Prix przyznane przez Marszałka Województwa Opolskiego, nagroda Prezydenta Miasta Opola, nagroda ZPAP.

Fot. melonik

Idź do oryginalnego materiału