Raportowanie ESG przesunięte choćby o dwa lata

9 godzin temu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przesuwa o dwa lata obowiązek raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju dla części przedsiębiorstw. Za przyjęciem przepisów zagłosowało 428 posłów, dziewięciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt ustawy trafi teraz do Senatu.

Zmiany obejmą ustawy najważniejsze dla sprawozdawczości

Nowelizacja dotyczy m.in. ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a także innych ustaw składających się na tzw. projekt deregulacyjny. Propozycję zmian przedłożył Minister Finansów, a jej celem jest dostosowanie tempa wdrażania unijnych wymagań do realnych możliwości polskich firm. Jest to więc pokłosie unijnego pakietu Omnibus.

Druga i trzecia fala firm zyskają więcej czasu

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, firmy zaliczane do tzw. drugiej fali, czyli duże jednostki oraz małe i średnie przedsiębiorstwa będące emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych w Europejskim Obszarze Gospodarczym, będą musiały sporządzić pierwszy raport ESG dopiero w 2028 roku. Natomiast tzw. trzecia fala, czyli firmy nienotowane na giełdzie, otrzyma dodatkowy rok – dla nich obowiązek raportowania wejdzie w życie w 2029 roku.

Źródło i reszta informacji: RaportCSR.pl

Idź do oryginalnego materiału