„Raport międzynarodowy”. Czy idea Giedroycia i Mieroszewskiego jest dziś aktualna

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Witold Jurasz pyta, czy można mówić o obszarze ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś) w sytuacji, w której Ukraina toczy wojnę z Rosją, Białoruś jest podporządkowana Rosji, a Litwa jest częścią zachodnich struktur bezpieczeństwa oraz ekonomicznych.

Hieronim Grala oraz Witold Jurasz analizują także ideę jagiellońską. Prof. Grala zwraca uwagę, iż idea jagiellońska w rzeczywistości nie miała nic wspólnego z polityką Jagiellonów.

W dalszej części rozmowy prowadzący pyta profesora Gralę, dlaczego współczesna polska analityka wschodnia rzadziej odwołuje się do Jerzego Giedroycia, a znacznie częściej do Włodzimierza Bączkowskiego. Prof. Grala opisuje polityczne pisarstwo Bączkowskiego, podkreślając liczne uproszczenia i błędy w jego analizach dotyczących Rosji.

Na pytanie o możliwość rozpadu Rosji – na wzór rozpadu ZSRR – prof. Grala odpowiada, iż rozpad ZSRR był rozpadem imperium zewnętrznego. Tymczasem współczesna Rosja, w obecnych granicach, istnieje od kilkuset lat i nie ma też lokalnych elit, które mogłyby dążyć do jej dezintegracji.

Rozmówcy zwracają uwagę, iż współczesna polska analityka wschodnia często odwołuje się do postaci historycznych, co może być przejawem przeintelektualizowania, będącego substytutem trafnej diagnozy współczesnych czasów. Witold Jurasz pyta, czy w ogóle możliwe jest znalezienie jednego autora lub autorytetu, który mógłby kompleksowo odpowiedzieć na pytania dotyczące Rosji – kraju, który zarówno w sensie historycznym, jak i ideowym, jest państwem patchworkowym.

Więcej usłyszysz w najnowszym podcaście „Raport międzynarodowy”.

Idź do oryginalnego materiału