Raport IOŚ. Nadtlenek wodoru skutecznie zwalcza złotą algę

1 dzień temu
Zdjęcie: Raport IOŚ. Nadtlenek wodoru skutecznie zwalcza złotą algę


Eksperyment prowadzony latem 2024 r. potwierdził, iż nadtlenek wodoru (H2O2) skutecznie zwalcza złotą algę. Raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) wskazał, iż zastosowanie tej substancji nie spowodowało masowego śnięcia ryb.

Aby nie dopuścić do powtórki z katastrofy ekologicznej na Odrze, do której doszło latem 2022 r., przeprowadzono eksperyment neutralizacji złotej algi przy użyciu nadtlenku wodoru.

Według raportu z eksperymentu, opublikowanego przez IOŚ-PIB w połowie stycznia 2025 r., nadtlenek wodoru spowodował spadek liczebności złotej algi o ponad 90 proc. „Jednocześnie należy podkreślić, iż w wielu z badanych prób efektywność usuwania Prymnesium parvum dochodziła do 99,9 proc.” – podkreślili badacze.

Podczas eksperymentu naukowcy nie odnotowali zmian parametrów fizykochemicznych wody, zwiększonego poziomu tlenu w wodzie ani wzrostu temperatury wody.

„Nadtlenek wodoru w zastosowanej w eksperymencie dawce nie spowodował wystąpienia masowych śnięć ryb (…). choćby długotrwałe dozowanie nadtlenku wodoru w rekomendowanych stężeniach nie powinno mieć istotnego, długotrwałego, negatywnego wpływu na populacje ryb” – poinformowali badacze.

Zaznaczyli przy tym, iż ryby powinny mieć możliwość swobodnej migracji i przemieszczania się do miejsc, w których stężenie nadtlenku wodoru jest niższe.

„Zaobserwowano, iż Prymnesium parvum wykazuje wyjątkową, w porównaniu z innymi grupami glonów, wrażliwość na nadtlenek wodoru. Substancja ta nie powodowała drastycznego spadku liczebności innych istotnych pod względem liczebności glonów z grupy zielenic czy okrzemek” – wskazali naukowcy.

W rekomendacjach naukowcy napisali, iż nadtlenek wodoru może być w przyszłości stosowany do zwalczania złotej algi. „Na podstawie uzyskanych wyników i wniosków, rekomenduje się stosowanie dawek nadtlenku wodoru w granicach 10,0–15,0 miligramów na litr (wody – PAP)” – zaznaczyli naukowcy.

Podkreślili, iż rekomendowane metody i dawki dozowania nadtlenku wodoru sprawdziły się podczas eksperymentu, jednak w innych warunkach środowiskowych ich skuteczność może być inna.

Autorzy raportu podkreślili, iż złota alga została uznana za bezpośrednią przyczynę katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r., podczas której doszło do masowego śnięcia ryb, małży, ślimaków i innych organizmów skrzelodysznych. „Zdarzenie to uważane jest za największą katastrofę ekologiczną, spowodowaną zakwitem Prymnesium parvum na świecie” – napisali.

Idź do oryginalnego materiału