Raport BIC i RCI: Przemysł chemiczny może znacząco zwiększyć wykorzystanie biomasy do 2050 roku

4 godzin temu
Czas1 min

Konsorcjum Bioprzemysłu (BIC) oraz Inicjatywa Węgla Odnawialnego (RCI) opublikowały nowy raport analizujący możliwości wykorzystania biomasy w przemyśle chemicznym. Badanie wskazuje na znaczący potencjał wzrostu udziału surowców pochodzenia biologicznego w produkcji chemicznej w perspektywie do 2050 roku.

Przemysł chemiczny w tej chwili generuje około 5% całkowitej emisji gazów cieplarnianych netto w Unii Europejskiej. W związku z prognozowanym podwojeniem globalnej produkcji chemikaliów do 2030 roku, kwestia redukcji emisji staje się szczególnie istotna dla tego sektora.

Przeprowadzone modelowanie i analiza różnych scenariuszy wykazały, iż dostępne zasoby biomasy rolniczej i drzewnej mogą zaspokoić co najmniej 20% zapotrzebowania przemysłu chemicznego na węgiel do 2050 roku. To znaczący wzrost w porównaniu z obecnym wykorzystaniem biomasy, które wynosi 5,5% w UE i 10% w skali globalnej.

Raport zatytułowany „Is there Enough Biomass to Defossilise the Chemicals and Derived Materials Sector by 2050?” dostarcza przedsiębiorcom i decydentom praktycznych wskazówek dotyczących strategicznej transformacji w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł węgla. Dokument przedstawia konkretne dane i scenariusze, które mogą pomóc w planowaniu zrównoważonej transformacji sektora chemicznego i materiałów pochodnych.

Pełna treść raportu, wraz z dodatkowymi informacjami, jest dostępna na stronie internetowej Konsorcjum Bioprzemysłu (BIC). Publikacja stanowi istotny wkład w dyskusję o możliwościach dekarbonizacji przemysłu chemicznego i rozwoju bioekonomii w Europie.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

Idź do oryginalnego materiału