Ranking zaufania CBOS. Tylko spójrzcie, co zadziało się na podium. Nawrocki solidnie wystrzelił w górę

1 dzień temu
Pracownia CBOS opublikowała wyniki najnowszego rankingu zaufania do polityków. W pierwszej trójce znaleźli się politycy związani ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
CBOS. Ranking zaufania do polityków
Najwyższym zaufaniem wśród polityków cieszy się w tej chwili prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 50 proc. badanych (wzrost o 2 p.p. w porównaniu do poprzedniego sondażu). Na drugie miejsce z czwartego wskoczył lider Nowej Nadziei Sławomir Mentzen (48 proc., wzrost o 8 punktów). Trzecie miejsce przypadło prezydentowi elektowi Karolowi Nawrockiemu, któremu ufa 46 proc. ankietowanych (wzrost o 11 p.p.). Jeszcze w poprzednim badaniu Nawrocki zajmował ósmą lokatę. Na dalszych miejscach znaleźli się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (44 proc., wzrost o 5 p.p.), marszałek Sejmu Szymon Hołownia (41 proc., spadek o 2 p.p. - poprzednio był drugi) i szef MSZ Radosław Sikorski (40 proc., bez zmian - w poprzednim badaniu zajmował trzecie miejsce).


REKLAMA


Komu nie ufamy
Najwyższy odsetek nieufności odnotował w badaniu CBOS prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego nie darzy zaufaniem 56 proc. badanych. 52 proc. ankietowanych nie ufa premierowi Donaldowi Tuskowi, a 50 proc. byłemu premierowi, posłowi PiS Mateuszowi Morawieckiemu. Badanie przeprowadzono w dniach 5-15 czerwca na reprezentatywnej próbie 971 pełnoletnich Polaków metodami CAPI, CATI i CAWI (ankieta przeprowadzana osobiście, telefonicznie lub przez internet).


Zobacz wideo Teoria spiskowa Romana Giertycha nie trzyma się kupy


Sondaż ws. poparcia partii politycznych
Z kolei przed kilkoma dniami portal Wp.pl opublikował wyniki sondażu United Surveys. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 28,3 proc. poparcia (spadek o 1,7 p.p.), a Koalicja Obywatelska - 25,6 proc. (spadek o 7,4 p.p.). Na podium znalazła się również Konfederacja - 15 proc. (-1 p.p.). Na dalsze miejsca trafiły Nowa Lewica (6,6 proc.) oraz Partia Razem (5 proc.). Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na przełomie czerwca i lipca, progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast Polska 2050 (4,4 proc.), PSL (4,1 proc.) i Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna (3,9 proc.).


Czytaj również: Rekonstrukcja nie tylko w rządzie? "Donald nie będzie chciał kolejnego kłopotu"
Źródło: CBOS, Wp.pl
Idź do oryginalnego materiału