![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27455871/07498b0b8a733107d08b073c01a2d7eb.jpg)
Podczas poniedziałkowej konferencji „Polska. Rok przełomu” premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne.
W programie „Gość Wydarzeń” minister finansów Andrzej Domański został zapytany, czy Brzoska, który został już obwołany „polskim Elonem Muskiem” będzie miał podobne uprawnienia.
– Różnica jest bardzo poważna, Musk pracuje w amerykańskiej administracji. Zajmuje się zmniejszeniem procesu deregulacji w amerykańskiej administracji, a tutaj mówimy o działaniach na rzecz biznesu – wyjaśnił.
Jak dodał, „myślę, iż Brzoska skompletuje zespół innych przedsiębiorców i razem przedstawią bardzo konkretne propozycje”.
Deregulacja w polskim biznesie. Andrzej Domański o szczegółach
Do tych propozycji ma później ustosunkować się polski rząd, który już – jak podkreślił Domański – podejmuje w tym kierunku konkretne działania.
– W trakcie poprzedniego roku zrobiliśmy bardzo, bardzo dużo. Ja też oczywiście spotykałem się z przedsiębiorcami i efekty tych rozmów widać, zresztą ogłaszałem je dzisiaj na GPW, chociażby postulat ograniczenia obowiązków sprawozdawczych – powiedział.
ZOBACZ: Donald Tusk przedstawił plan gospodarczy dla Polski. Fala komentarzy po konferencji premiera
Zdaniem ministra „polscy przedsiębiorcy muszą skupić się na prowadzeniu swoich biznesów, na walce o rynek, walce o klienta, a nie na wypełnianiu kolejnych druków”.
– Dlatego, zrezygnujemy z obowiązku raportowania tzw. schematów podatkowych, z 70 proc. z nich – podkreślił.
Jak dodał, rząd planuje również zrezygnować z obowiązku prezentowania tzw. strategii podatkowych. – Czyli dokumentów, które w mojej ocenie nikomu, ani niczemu nie służą – zapowiedział.
Plan gospodarczy dla Polski zaakceptowała cała koalicja? „Konsultacji nie było”
Minister Domański zapewnił, iż przedstawiony podczas poniedziałkowej konferencji plan rozwoju gospodarczego Polski jest wynikiem prac całego gabinetu Donalda Tuska.
– To są propozycje, które mają swoje źródło w pracach ministerstw, czyli mówimy o inwestycjach w kolej, inwestycjach w drogi, inwestycjach w porty, no to jest rzeczą oczywistą, iż te propozycje przygotowuje konkretne ministerstwo – podkreślił.
Na uwagę prowadzącego Bogdana Rymanowskiego, iż według mediów podczas konferencji na GPW zabrakło ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka z PSL odparł: To jest nieprawda, ponieważ pan minister Paszyk był na dzisiejszym spotkaniu i rozmawialiśmy choćby na Giełdzie jeszcze dzisiaj.
– Konsultacji z panem ministrem Paszykiem, z którym mamy bardzo dobrą współpracę i w bardzo wielu obszarach bardzo ściśle współpracujemy, w tej konkretnej sprawie nie było. Natomiast to są obszary, w których nasze myślenie idzie w absolutnie tę samą stronę – zapewnił Domański.
Jak zaznaczył „te propozycje zostały wzięte z prac rządu”. – W związku z czym tutaj nie są wymagane jakieś dodatkowe konsultacje międzyresortowe, 20 narad ministrów – uznał szef resortu finansów.
![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27455871/81646d9893d72692fd4275ebe101e087.jpg)