Sanatorium Oblęgorek w Busku-Zdroju zmieni się nie do poznania. Radni sejmiku województwa zadecydowali w poniedziałek (18 listopada) o przekazaniu 4 mln zł dla spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój na remont obiektu. – Będę do Państwa kolędować – zwróciła się do radnych prezes spółki, Elżbieta Śreniawska zapowiadając kolejne działania mające na celu unowocześnienie buskiego uzdrowiska.
Radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały dotyczący wsparcia finansowego Uzdrowiska Busko-Zdrój. Przed głosowaniem radna Jolanta Tyjas z PSL podkreślała, iż obiekty sanatoryjne należące do Uzdrowiska wymagają modernizacji, dlatego popiera kierunek działań obrany przez nową prezes spółki.
– W poprzedniej kadencji wielokrotnie analizowałam prace związane z rozwojem spółki i niepokojące były dla mnie pewne działania, które wg mnie niekoniecznie wpływały na nią dobrze. Popieram kierunek inwestycyjny i trzymam za niego kciuki – mówiła.
Marszałek Renata Janik przybliża, iż sanatorium Oblęgorek otrzymało już 800 tys. zł z PFRON-U, m.in. na montaż windy, co wraz z pieniędzmi przeznaczonymi przez samorząd województwa umożliwi kompleksową odnowę ośrodka.
– W naszych sanatoriach przez ostatnich kilkanaście lat nie było inwestycji. Wyjątkiem jest Krystyna, którą zmodernizowano. Niestety, ale wokół buskiego uzdrowiska budują się inne kompleksy sanatoryjne, które podnoszą standard i jakość usług. jeżeli nie będziemy nadążać infrastrukturalnie, kuracjusze będą wybierać inne obiekty, u nas przestaną się zatrzymywać – mówi.
Elżbieta Śreniawska, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój podkreśla, iż sanatorium Oblęgorek jest tym obiektem, który wymaga natychmiastowej interwencji.
– Oprócz tego, co zawiera projekt dofinansowany z funduszy PFRON-u niezbędny będzie również remont wnętrz. Obiekt wyłączymy z użytkowania na pewien czas. Chcemy, żeby kuracjusze weszli już do pięknego budynku, gdzie znajdzie się nie tylko wyposażanie dodatkowe w postaci windy czy modernizacji konkretnego piętra, ale przede wszystkim odświeżone pokoje – mówi.
Przetarg został już ogłoszony, jego rozstrzygnięcie jest zaplanowane pod koniec listopada. Czas realizacji inwestycji to 11 miesięcy, ale prezes zastrzega, iż prace mogą skończyć się wcześniej, choćby w połowie przyszłego roku. Po montażu windy obiekt będzie sukcesywnie udostępniany kuracjuszom.