Radni nie będą mogli składać propozycji do SBO

3 dni temu

Radni w Szczecinie zatwierdzili nowe zasady funkcjonowania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO), które mają na celu zwiększenie jego atrakcyjności dla mieszkańców. Najwięcej uwagi poświęcono dyskusji na temat możliwości realizacji projektów na terenach spółdzielni mieszkaniowych. Zanim doszło do uchwalenia zmian, przeprowadzono konsultacje społeczne oraz rozmowy między radnymi i urzędnikami.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, iż celem zmian jest poprawa efektywności i transparentności procesu, a także dostosowanie go do aktualnych potrzeb mieszkańców. Nowe przepisy uwzględniają doświadczenia z poprzednich edycji oraz zmieniające się wymogi prawne i oczekiwania społeczności.

Główne zmiany w SBO

Zrezygnowano z osobnej kategorii projektów „Zielonego SBO”. Budżet obywatelski będzie podzielony tak, iż 80% środków zostanie przeznaczone na projekty lokalne, a 20% na inicjatywy o zasięgu ogólnomiejskim.

Projekty, aby zostały zrealizowane, będą musiały uzyskać minimum 50 głosów. Głosowanie zostanie wydłużone do 21 dni. Radni, prezydent, jego zastępcy, skarbnik i sekretarz nie będą mogli składać własnych propozycji. Wykluczono również zgłaszanie projektów dotyczących Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz zakupów sprzętu dla podmiotów innych niż miejskie jednostki organizacyjne.

Spółdzielnie mieszkaniowe włączone do SBO

Zmieniono zasady, pozwalając na składanie projektów dotyczących terenów spółdzielni mieszkaniowych. Spotkało się to z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Marek Chabior zaproponował poprawkę mającą wykluczyć tę możliwość, podając przykład projektu zrealizowanego na osiedlu Dąbie, który jego zdaniem pomijał bardziej potrzebujące miejsca.

Wiceprezydent Łukasz Kadłubowski argumentował, iż rezygnacja z takiej możliwości wykluczyłaby około 100 tysięcy mieszkańców Szczecina zamieszkałych na terenach spółdzielni. Radni Koalicji Obywatelskiej i klubu OK Polska odrzucili poprawkę PiS i przyjęli nowe zasady SBO.

Idź do oryginalnego materiału