IX kadencja Rady Miasta Krakowa rozpoczęła się w maju tego roku, a do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło ponad 800 interpelacji i zapytań radnych. Ile miasto kosztuje przygotowanie odpowiedzi na nie? Czy jest to jedyny sposób na komunikację radnego z miastem? A także, czy liczba złożonych interpelacji jest wyznacznikiem pracy radnego?
Interpelacje i zapytania to jedno z narzędzi pracy radnych. Zgodnie z art. 24 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, radny ma prawo składać interpelacje oraz zapytania dotyczące spraw gminy. Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. Powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem i wynikające z niej pytania. Zapytania składa się natomiast w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Odpowiedź na interpelację musi być udzielona nie później niż w terminie 14 dni od daty jej złożenia.
Radni przygotowują interpelacje i zapytania z własnej inicjatywy lub na prośbę mieszkańców, na podstawie prowadzonych z nimi rozmów, przebytych spotkań podczas dyżurów, jak również uzyskanych wiadomości z prasy lokalnej lub mediów społecznościowych. Instrument, jakimi są interpelacje i zapytania pozwala uzyskać reakcję na zaistniały problem, wywołać dyskusję, a często również rozwiązać konkretną sprawę. Zdarza się, iż radni składają interpelacje wspólnie, we 2, 3 lub więcej osób.
W interpelacjach i zapytaniach radni najczęściej poruszają tematy związane m.in. z: edukacją, infrastrukturą, polityką społeczną i zdrowotną, kulturą, ekologią i zielenią, działalnością urzędu i jednostek miejskich, zanieczyszczeniem powietrza, budżetem obywatelskim, rozwojem miasta, czy innymi sprawami istotnymi dla jakości życia mieszkańców.
Jak ważne jest to narzędzie do wykonywania pracy radnego, pokazują liczby. W VIII kadencji Rady Miasta Krakowa w sumie radni złożyli ich ponad 6000. Rekordziści złożyli choćby kilkaset interpelacji. Dziewiąta kadencja dopiero się rozpoczęła, a w Biuletynie Informacji Publicznej znaleźć można już ponad 800 zgłoszonych interpelacji i zapytań wraz z odpowiedziami na nie Prezydenta Miasta Krakowa lub osoby przez niego wyznaczonej.
Koszty przygotowania odpowiedzi
Przygotowanie odpowiedzi na interpelację wymaga zaangażowania pracowników urzędu miasta oraz jednostek miejskich. Na pracę związaną z przygotowaniem odpowiedzi na interpelacje składają się m.in. takie działania jak: nadanie formy elektronicznej interpelacjom złożonym wyłącznie na piśmie, dekretacja i wysyłka interpelacji do adekwatnych komórek organizacyjnych, weryfikacja poprawności projektów odpowiedzi pod względem kompletności oraz zgodności ze stanem faktycznym i prawnym, dokonywanie uzgodnień oraz uzyskiwanie akceptacji adekwatnych osób pełniących określone funkcje nadzorcze, monitorowanie stanu zobowiązań, procedura akceptowania treści przez Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych, dokonywanie wyłączeń jawności oraz publikacja w Biuletynie Informacji Publicznej. Zadania te wykonywane są w kilkudziesięciu komórkach organizacyjnych, zarówno w Urzędzie Miasta Krakowa, jak i w gminnych jednostkach organizacyjnych.
Zgodnie z danymi za okres od 7 maja do 30 listopada 2024 roku, średni koszt wykonania zadania związanego z obsługą jednej interpelacji tylko i wyłącznie w koordynującym te działania Wydziale Organizacji i Nadzoru UMK, wyniósł 611 zł. W zakresie uśrednionego czasu potrzebnego na obsługę i przygotowanie odpowiedzi na interpelację/zapytanie radnego – jest to ok. 7,7 godziny. W powyższym okresie (od początku kadencji do 30 listopada 2024 r.) zostało przygotowanych 809 odpowiedzi na interpelacje lub zapytania radnych.
Wyliczony w ten sposób koszt opisuje jednak tylko pracę wykonywaną w Wydziale Organizacji i Nadzoru, a koszt całkowity, uwzględniający wyżej opisane działanie, realizowane przez pozostałe komórki organizacyjne UMK oraz miejskie jednostki organizacyjne jest znacznie wyższy.
Alternatywy dla interpelacji
Chociaż interpelacje są jednym z narzędzi pracy radnych, istnieją inne sposoby pozyskiwania informacji. Radni mogą uzyskać odpowiedzi na pytania bezpośrednio od pracowników urzędu, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty administracyjne. W trakcie prac komisji lub podczas sesji Rady Miasta Krakowa radni mogą na bieżąco uzyskiwać informacje oraz odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania miasta. I wielu z nich korzysta z tych sposobów pozyskiwania wiedzy o mieście i rozwiazywania problemów zgłoszonych przez mieszkańców. Dlatego warto podkreślić, iż liczba złożonych interpelacji nie może być jedynym miernikiem pracy radnego.
(materiał partnera)