Radna pyta o plany tworzenia schronów przy okazji przebudowy szpitala i budowy parkingu podziemnego w Nowym Rynku

1 tydzień temu

W swojej interpelacji Daria Domosławska zapytała o tworzenie infrastruktury tzw. podwójnego zastosowania przy okazji planowanych inwestycji i monitorowanie możliwości związanych z zapowiedzianym Funduszem Bezpieczeństwa i Obronności.

Do wspomnianej infrastruktury, która mogłaby pełnić funkcję schronów dla ludności cywilnej w razie zagrożenia, zalicza się np. parkingi podziemne. Przykładowo w Grodzisku Mazowieckiem przymierzają się do budowy parkingu podziemnego z funkcją schronu dla ludności cywilnej. Do końca maja br. miałaby powstać koncepcja takiego obiektu pod ul. Kościuszki.

Zapowiedź powstania nowego funduszu

Miesiąc temu pojawiła się zapowiedź powstania w ramach KPO Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. FBiO ma służyć samorządom, które – czytamy na stronie rządowej – „muszą i chcą przeorientować politykę inwestycyjną w kierunku bezpieczeństwa, budowania infrastruktury podwójnego zastosowania, jak schrony i drogi podwójnego zastosowania”.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, iż będzie to „fundusz inwestycyjny, a nie zakupowy”. Środki z FBiO mają posłużyć inwestowaniu w ramach trzech obszarów:

  1. ochrony ludności (chodzi o budowę schronów i obiektów ochronnych dla ludności, modernizację i budowę infrastruktury niezbędnej do zabezpieczenia potrzeb społecznych: to ujęcia wody, magazyny żywności, systemy komunikacyjne, infrastruktura drogowa na poziomie samorządów, obiekty opieki medycznej);
  2. modernizacji przemysłu (inwestycje dotyczące wzrostu produktywności firm, wsparcie dla B+R w obszarach podwójnego zastosowania);
  3. ochrony infrastruktury krytycznej (w tym mamy cyberbezpieczeństwo).

FBiO zostanie zasilony kwotą do 30 mld zł. W sprawie funduszu negocjacje z Komisją Europejską wspólnie prowadzą: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. – Po pierwszej misji negocjacyjnej uzyskano już decyzję, iż inwestycje finansowane z FBiO będą mogły być realizowane po 2026 r. – czytamy na stronie funduszeuropejskie.gov.pl.

Tak to może wyglądać dalej…

– negocjacje z KE powinny zakończyć się 27 maja br.,

– 20 czerwca 2025 r. Rada UE ma przyjąć zmiany wprowadzone w KPO.

Cel? Doprowadzenie do tego, aby ustawa powołująca Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności weszła w życie najpóźniej we wrześniu br. oraz ogłoszenie pierwszych konkursów w pierwszej poł. 2026 r.

Radna: Trzeba zintensyfikować działania

– Mając na uwadze bezpieczeństwo płocczan i Płocka na pewno warto monitorować działania i możliwości jakie będzie dawał Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa – napisała Daria Domosławska, miejska radna Koalicji Obywatelskiej w interpelacji. Wcześniej, podczas marcowej sesji Rady Miasta Płocka, sygnalizowała powstanie takiej interpelacji na piśmie.

Daria Domosławska: – Modernizując szpital, budując przedszkola, szkoły czy inne budynki komunalne, można również myśleć o tworzeniu pod spodem miejsc schronienia. W związku z trwającymi, zaawansowanymi pracami prowadzącymi do powstania Filharmonii, przebudowy Szpitala Świętej Trójcy i innych inwestycji proszę o informacje, czy te obiekty będą spełniały kryteria infrastruktury podwójnego zastosowania. Czy na tym etapie prac można doprowadzić by taką rolę pełniły? Czy istnieje lub czy będzie prowadzony spis infrastruktury podwójnego zastosowania w tej chwili istniejącej na terenie Płocka? – pytała radna.

Powołała się na projekt Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka 2035+. Jako jeden z kierunków działania w strategii wpisano „wzrost odporności miasta na sytuacje kryzysowe, zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego”, co ma dotyczyć m.in. zapewnienia sprawnego systemu zarządzania kryzysowego, przygotowania na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych i „na funkcjonowanie w warunkach potencjalnego zagrożenia życia i zdrowia”.

– Samorząd powinien zintensyfikować działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa płocczan – zaznaczyła radna.

Podczas wspomnianej marcowej sesji Andrzej Nowakowski zapewnił, iż miasto monitoruje możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym na tworzenie infrastruktury o podwójnym zastosowaniu. – Wiemy, iż pojawią się takie środki. adekwatnie każdą infrastrukturę, którą będziemy budować, zamierzamy pod takim kątem rozpatrywać – mówił prezydent Płocka.

Nie ma jeszcze pisemnej odpowiedzi na interpelację radnej Darii Domosławskiej.

Foto: Zdjęcie poglądowe / Pixabay, UMP, KB

Idź do oryginalnego materiału