Radio Free Europe: Były zastępca sekretarza NATO ubiega o prezydenturę Rumunii

1 tydzień temu

Były zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, Mircea Geoană, oficjalnie ogłosił w środę (11 września), iż będzie ubiegał się o prezydenturę Rumunii.

„Będę prezydentem i dla młodych i dla emerytów, dla Rumunów w kraju i w diasporze. Będę prezydentem wszystkich Rumunów, bez względu na pochodzenie etniczne czy religię. Będę prezydentem ludzi, a nie partii”, mówi Mircea Geoană.

Według sondaży, Mircea Geoană jest faworytem wejścia do drugiej tury wyborów, z szansą na wygraną w starciu z premierem Marcelem Ciolacu (PSD) lub liderem PNL Nicolae Ciucă.

Wśród najsilniejszych rywali Mircei Geoană znajdują się, przewodniczący socjaldemokratów Marcel Ciolacu, przewodniczący partii liberalnej (PNL) Nicolae Ciucă, przewodnicząca centro-prawicowej USR Elena Lasconi i przewodniczący skrajnie prawicowej AUR (Sojusz na rzecz Jedności Rumunów) George Simion.

Analitycy twierdzą, iż niezależna kandydatura Mircei Geoană ma swoje wady i zalety.

Do zalet należy preferencja elektoratu dla niezależnych, gdyż duża liczba wyborców jest niezadowolona z wyników partii politycznych. Mircea Geoană ma również opinię dyplomaty i polityka znanego w kręgach zachodnich.

Jeśli chodzi o wady, jego status jako kandydata niezależnego oznacza, iż Mircea Geoană nie ma swoich przedstawicieli w lokalach wyborczych, co jest poważnym utrudnieniem. Istnieją już jednak ruchy polityczne sugerujące, iż Mircea Geoană mógłby skorzystać z poparcia partii lub grupy politycznej.

Jedną z partii, która może poprzeć Mirceę Geoană jest partia DREPT (Dreptate și Respect în Euroa pentru Toți), mająca 10 posłów w Parlamencie Europejskim i formalnie kierowana przez Alexandru Gîdiuță (byłego członka USR).

Mircea Geoană był od października 2019 roku do września 2024 roku zastępcą sekretarza generalnego NATO. W latach 2005-2010 był przewodniczącym Partii Socjaldemokratycznej (PSD), a w 2009 roku kandydatem tej partii na prezydenta Rumunii. Nieznacznie przegrał wyścig z Traianem Băsescu.

W latach 2008-2011 Geoană sprawował funkcję przewodniczącego rumuńskiego Senatu. Był także ministrem spraw zagranicznych Rumunii w latach 2000-2004, a wcześniej, w latach 1996-200 ambasadorem Rumunii w USA.

W tym roku Mircea Geoană został oskarżony o plagiat. Zgodnie z dochodzeniem przeprowadzonym przez PressOne, około jedna trzecia jego pracy doktorskiej miała zostać skopiowana bez podania źródła. Po przeanalizowaniu tego doktoratu, komisja etyczna Uniwersytetu Nauk Stosowanych na Uniwersytecie Lizbońskim zdecydowała jednak , iż Mircea Geoană nie popełnił plagiatu.

Źródło: Radio Europa Libera

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału