Rada Kobiet w Opolu przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii #Chcemy5D. Chodzi o wspólne działania, aby w ustawie o samorządzie gminnym, pojawił się zapis, który nadałby radom kobiet formalne ramy i możliwości działania.
– W artykule 5b ustawy jest mowa o młodzieżowych radach, w artykule 5c o radach senioralnych. Zależy nam na dodanie artykułu 5d, który umocowałby prawnie funkcjonowanie rad kobiet, których w całym kraju mamy ponad 50. Nowelizacja ustawy pozwoli na ogólne, instytucjonalne uznanie głosu rad. Przede wszystkim da to możliwość uzyskania dofinansowania projektów, które rady kobiet realizują, ale też będzie możliwość podejmowania kolejnych działań służących pobudzeniu aktywności społeczeństwa, czy rozwoju samego naszego regionu. Jest to taki wspólny głos rad kobiet, aby samorządowo wzmocnić rolę tych nieformalnych organizacji – mówi Marta Wolna, przewodnicząca opolskiej rady kobiet.
Z apelem o poparcie inicjatywy zmian w ustawie o samorządzie gminnym Rada Kobiet w Opolu zwróci się do opolskich parlamentarzystów. W tym temacie lobbować ma też Parlamentarny Zespół ds. Samorządności Kobiet.
Przypomnijmy, Rady Kobiet to organy doradcze w samorządach lokalnych, które działają między innymi na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie praw kobiet. W Opolu Rada Kobiet funkcjonuje od 2022 roku. We wrześniu rozpoczęła swoją drugą kadencję. W jej skład wchodzi dwadzieścia kobiet.
Marta Wolna:
autor: Anna Kurc