PVPI Business czerwiec 2024

davinci.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: PVPI Business czerwiec 2024


Jako Da Vinci Green Energy stworzyliśmy PVPI Business – indeks opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną w firmach, oparty na danych pochodzących z instalacji PV, jakie spółka zrealizowała w tym czasie oraz ogólnodostępnych rynkowych danych, uwzględniających cenę odsprzedaży, marżę sprzedawcy wg. Indeks TGeBASE_WAvg PLN/MWh oraz bazujących na założeniach (pochodzących z konkretnych danych rzeczywistych klientów Da Vinci Green Energy), jak: zużycie roczne klienta, moc instalacji, roczną produkcję energii, cenę instalacji PV.

Prowadzimy takie wyliczenia od blisko półtora roku, regularnie je aktualizując i analizując. Pozwoliło nam to na obserwację trendu mówiącego, iż taka instalacja zwróci się w granicach 3-4 lat, niezależnie od jej wielkości.

Obecnie na rynek fotowoltaiki nakłada się kilka czynników, które sprawiają, iż powstał idealny moment na budowę własnej elektrowni, aby pokryć potrzeby energetyczne swojego przedsiębiorstwa.

Dodatkowo trendy mówią, iż w najbliższym czasie motorem napędowym rozwoju instalacji PV w Polsce będa już nie mikroinstalacje, ale znacznie większe instalacje, w tym farmy fotowoltaiczne dedykowane klientom biznesowym. To z pewnością będzie sprzyjać coraz precyzyjniejszym regulacjom, ale też społecznej popularności, czy wręcz presji na stosowanie ekologicznych rozwiązań w polskich firmach.

Dlaczego jeszcze warto o nich pomyśleć w najbliższym czasie?

  1. Panele solarne są na historycznie niskim poziomie cen, co niedługo może się zacząć zmieniać, o czym otwarcie informują producenci i dystrybutorzy tych komponentów.
  2. Ze względu na zmieniające się przepisy unijne, które za chwilę w sposób restrykcyjny będą egzekwować od każdej firmy liczenia i raportowania emisji CO2, to naprawdę ostatni moment, aby się do tych zmian należycie przygotować. Korzystanie ze źródeł odnawialnych w produkcji i użyciu prądu da przedsiębiorcom pewność, iż wykazywany ślad węglowy nie przekroczy poziomów wymaganych przez unijne regulacje.
  3. Instalacja PV to nie tylko zmniejszenie kosztu zakupu energii, ale także opłat dystrybucyjnych i opłaty mocowej.

Jeżeli do tego polskie firmy zaczną poważnie rozważać inwestycje w magazyny energii, co jak mówią światowe trendy – będzie się popularyzować, choć jesteśmy na początku drogi (obecnie europejskie inwestycje w magazyny stanowią 15 proc. realizacji na całym świecie), będzie można mówić o kompleksowym podejściu do proekologicznych rozwiązań w biznesie, jakich oczekuje od nas regulator europejski.

Kalkulacje stopy zwrotu

Idź do oryginalnego materiału