PSE rozmawiają z BGK o pożyczce z KPO. 64 mld zł inwestycji do 2034 roku

enerad.pl 7 godzin temu

PSE szukają zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji

Polskie Sieci Elektroenergetyczne w odpowiedzi na pytania PAP Biznes poinformowały, iż ze względu na skalę planowanych inwestycji w infrastrukturę przesyłową poszukują różnych źródeł finansowania. Rozważane są zarówno dotacje z dostępnych programów, w tym w ramach KPO, jak i środki pochodzące z instrumentów zwrotnych.

Obecnie PSE S.A. prowadzą rozmowy z BGK w sprawie pozyskania pożyczki ze środków zwrotnych KPO. W zależności od wysokości i dostępności środków preferencyjnych PSE zakłada także w kolejnych latach możliwość finansowania dłużnego (w tym kredytów)” – podano w komunikacie.

Łączne nakłady inwestycyjne PSE do 2034 roku mają wynieść około 64 miliardy złotych. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, kluczowej dla transformacji energetycznej Polski.

Ogromne zainteresowanie środkami KPO

Jak informowali na początku kwietnia przedstawiciele BGK, zainteresowanie środkami z KPO na projekty energetyczne znacznie przewyższa dostępne fundusze. Wnioski złożone przez spółki energetyczne przekraczają dwukrotnie dostępną pulę 70 miliardów złotych przeznaczoną na projekty sieciowe.

Przypomnijmy, iż Bank Gospodarstwa Krajowego zarządza ponad połową całkowitych środków KPO, czyli około 130 miliardami złotych, z czego blisko 90 miliardów ma być przeznaczone na sektor energetyczny.

Wcześniej, 3 kwietnia, Gaz-System – operator systemu przesyłu gazu – informował o planowanym podpisaniu umowy z BGK na ponad 2 miliardy złotych pożyczki na realizację części lądowej gazociągów od przyszłego pływającego terminala LNG w Gdańsku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) to państwowa spółka pełniąca rolę operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Odpowiada za zarządzanie krajową siecią przesyłową, która umożliwia bezpieczny i stabilny przepływ energii od producentów do odbiorców końcowych. W dobie transformacji energetycznej PSE stoi przed szeregiem wyzwań, takich jak integracja odnawialnych źródeł energii, rozbudowa infrastruktury oraz cyfryzacja systemu elektroenergetycznego.

Jednym z kluczowych projektów realizowanych przez PSE jest CSIRE – Centralny System Informacji o Rynku Energii, który ma zrewolucjonizować dostęp do danych i uprościć obsługę konsumentów na rynku energii. Dzięki takim inicjatywom PSE pozostaje strategicznym graczem w procesie modernizacji i dekarbonizacji polskiego sektora elektroenergetycznego.

Zobacz również:

  • PSE – Polskie Sieci Elektroenergetyczne: najważniejszy Gracz w Polskim Systemie Energetycznym
  • PSE opracowało Plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034
  • Znowu za dużo prądu. PSE wyłączyły OZE, ale będą rekompensaty

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału