
W czwartek, 24 kwietnia, w Sejmie odbyła się konferencja „Cel – lepsze prawo. Ocena skutków zmian w Regulaminie Sejmu z 26 lipca 2024 r.”. W wydarzeniu podsumowującym pierwsze miesiące obowiązywania innowacyjnego na skalę europejską mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw uczestniczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a także wicemarszałek Dorota Niedziela. Obecni byli parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedstawiciele nauki. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi wprowadzonego w listopadzie ub.r. mechanizmu konsultacyjnego, który stanowi nową formę partycypacji społecznej w postępowaniu ustawodawczym.
– Ten mechanizm naprawdę działa. Powinien być rozwijany, kontynuowany, bo dobrze służy stabilności ustrojowej państwa. To przywracanie stabilności, przejrzystości, otwartości i prymatu merytoryki w stanowieniu prawa. Posłowie często powołują się na wyniki konsultacji społecznych. Dzięki nim dostają głos obywateli, do którego mogą się odnieść – mówił podczas spotkania Marszałek Sejmu.
– Jesteśmy w miejscu, w którym po ośmiu bardzo trudnych dla parlamentaryzmu latach, musimy zacząć przywracać pewne elementarne standardy, wprowadzać nowości, tak, żeby prawo było stanowione z czytelnym, jasnym, przejrzystym udziałem i z podziałem na role, obywateli, ekspertów i posłów – podkreślił Szymon Hołownia.
– To zmiana, która pomaga posłom i ludziom tworzącym prawo, ale najważniejsze, iż włączamy społeczeństwo w tworzenie prawa – zaznaczyła wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela.
– To jest dialog, w którym warto uczestniczyć. Ten dialog pomaga wszystkim tym, którzy tworzą prawo w Polsce i mogą uwzględnić uwagi ludzi, którzy będą później odbiorcami tworzonego prawa – dodała.
Prezes Rządowego Centrum Legislacji Joanna Knapińska zauważyła, iż najczęściej wymienianym słowie w raporcie dot. zmian w Regulaminie Sejmu z 26 lipca 2024 r. jest „transparentność”. – To lepsze prawo to jest nasze DNA i dla nas, w administracji rządowej transparentność, partycypacja, to są priorytety – mówiła.
– Bycie wysłuchanym dla obywatela jest najważniejszym. Wartością samą w sobie jest projekt, dobre prawo i udział obywateli w tworzeniu tego prawa. Tu już dziś został osiągnięty sukces. Na poziomie parlamentu, na poziomie Kancelarii Sejmu to z pewnością jest reforma – zaznaczyła.
Następnie głos zabrał dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski. – Wdrożenie wszystkich tych zmian stanowiło olbrzymie wyzwanie dla Kancelarii Sejmu i jej poszczególnych biur. Jednak nie jest to jednorazowy akt, ale proces. Kancelaria Sejmu pozostaje w dialogu ze stroną społeczną jak chodzi o uwagi dotyczące tego systemu – podkreślił.
Konferencji towarzyszyła publikacja raportu podsumowującego kilkumiesięczny okres funkcjonowania reformy procesu legislacyjnego. Jego autorami są pracownicy Kancelarii Sejmu, którzy wdrażali nowe rozwiązania w życie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się kontrolą jakości życia publicznego, partycypacją społeczną i procesem legislacyjnym. Tekst raportu załączamy poniżej.
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie