Przystąpienie do przeprowadzenia postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu „Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033 roku"

ryczywol.pl 1 miesiąc temu

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY RYCZYWÓŁ
z dnia 8 listopada 2024 r.

o przystąpieniu do przeprowadzenia postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu „Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033 roku”
Na podstawie art. 30, art. 39 ust. 1 oraz art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r.o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), podaję do publicznej wiadomości informację o:


• przystąpieniu do przeprowadzenia postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu „Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033 roku” wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko,


• możliwości zapoznania się z projektami ww. dokumentów oraz stanowiskiem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu (znak: WOO-III.410.464.2024.PW.1 z dnia 13 września 2024 r.) w sprawie
konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz stanowiskiem Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (znak: DN-NS.9011.1890.2024 z dnia 7 listopada 2024r.) w sprawie uzgodnienia zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko dla projektu
dokumentu pn. ,,Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033roku”,


• możliwości składania uwag i wniosków w terminie od dnia 08.11.2024r. do 01.12.2024r. (włącznie) w trybie i na zasadach określonych w dziale III, rozdział 3 art. 39-43 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t,j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112).

Miejsce udostępnienia dokumentacji:
Projekt „Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033 roku” wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko oraz stanowiskami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dostępne są w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Gminy w Ryczywole, ul. Mickiewicza 10, 64-630 Ryczywół, w pokoju nr 2, w godzinach pracy Urzędu (od poniedziałku do piątku od godz. 7:30 do godz. 15:30) oraz w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Ryczywole.

Składanie uwag i wniosków
Propozycje, uwagi i wnioski można przekazać:

  • w formie pisemnej na adres: Urząd Gminy w Ryczywole, ul. Mickiewicza 10, 64-630 Ryczywół;

  • ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu w pokoju nr 2 w godzinach pracy Urzędu;

  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania
    ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, na adres: [email protected]
    Termin składania uwag i wniosków od 08.11.2024 r. do 01.12.2024 r. (włącznie).

Organem adekwatnym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Ryczywół. Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. 2024, poz. 1112) uwagi i wnioski złożone po upływie wskazanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.

Wójt Gminy Ryczywół
/-/ Roman Trzęsimiech

Urząd Gminy Ryczywół we współpracy z Wielkopolską Akademią Nauki i Rozwoju Spółka z o.o Spółka komandytowa oraz Krajowym Instytutem Jakości opracował Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033.

Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Ryczywół do 2033 roku to dokument mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz odnowienie wybranych obszarów gminy poprzez kompleksowe działania społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne i środowiskowe. Program ma pomóc w wyprowadzaniu terenów zdegradowanych z kryzysu i zapobieganiu dalszemu pogłębianiu problemów.

Główne obszary rewitalizacji:

1. Ryczywół Południe - centrum gminy, z dużym nagromadzeniem problemów społecznych i infrastrukturalnych. Planuje się poprawę funkcjonalności przestrzeni publicznych, rozwój usług społecznych i kulturowych.

2. Chlebowo - mała miejscowość z potencjałem ekologicznym i integracyjnym. Główne działania będą dotyczyć edukacji ekologicznej i rozwoju infrastruktury rekreacyjnej.

3. Ludomy Wschód i Orłowo - obszary z dawną działalnością PGR, z problemami społecznymi i przestrzennymi. Planowane są działania wspierające integrację społeczną i gospodarkę.

Zakres działań:

  • Odnowa przestrzeni publicznych i budynków zabytkowych.
  • Tworzenie miejsc pracy i rozwój lokalnych przedsiębiorstw.
  • Edukacja ekologiczna i tworzenie terenów zielonych.
  • Rozwój usług społecznych, kulturalnych i rekreacyjnych.
  • Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Cele programu:

  • Zwiększenie aktywności społecznej i poprawa relacji między mieszkańcami.
  • Poprawa estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej.
  • Wzmocnienie gospodarki lokalnej i świadomości ekologicznej

Program przyniesie korzyści w postaci lepszych warunków życia, zintegrowanej społeczności, większej atrakcyjności gminy oraz rozwoju infrastruktury. Każdy mieszkaniec będzie mógł korzystać z nowych miejsc rekreacji, edukacji czy wsparcia społecznego.

Idź do oryginalnego materiału