Przez nazwisko ma problemy w urzędzie. Urzędnicy pytają, czy na pewno zna je dobrze

2 tygodni temu
Za każdym polskim nazwiskiem kryje się jakaś historia. Jedne są bardziej oczywiste, drugie mniej. Istnieją też takie, które sprawiają sporo kłopotów choćby w urzędach. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało listę tych najciekawszych.
Nazwisko to nieodłączna część tożsamości każdego człowieka, choć polskie prawo przewiduje możliwość jego zmiany. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego. W kraju nad Wisłą nie brakuje nazwisk, które mogą wywoływać uśmiech na twarzy obywateli lub wprowadzać w zakłopotanie. Ministerstwo Cyfryzacji w ramach pozyskiwania danych z bazy PESEL wyłoniło najciekawsze przypadki.


REKLAMA


Zobacz wideo Na co stać reprezentację Polski kobiet na Euro? Możejko: Sukcesem będzie zbudowanie fundamentu na przyszłość


Polskie nazwiska, które wprowadzają urzędników w zakłopotanie. "Prosze się zdecydować"
Kowalski, Nowak, Wiśniewski, Wójcik - to najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Ich pisownia nikomu raczej nie sprawia trudności. Od dziecka, czytając zadania matematyczne w podręcznikach lub ucząc się wierszy, każdy z nas miał z nimi styczność. Tego samego nie można powiedzieć o najkrótszych nazwiskach, jakimi identyfikują się niektórzy obywatele kraju nad Wisłą, a są to: "Oo", "Oe", "Sa". Dla równowagi warto również wspomnieć o najdłuższym nazwisku w Polsce, które liczy aż 51 znaków. Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone.
Zobacz też: Z drzew przenoszą się do mieszkań. Inwazja pluskwiaków opanowała stolicę. Warszawiacy zaklejają wentylacje
W 2024 roku na antenie TVN w programie "Fakty" przybliżono historię pana Jana, którego nazwisko z uwagi na dość ciekawą formę, zmuszało do nieustannego okazywania dowodu tożsamości. "Cyps albo Zyps" - to nie kwestia wyboru, a najprawdziwsze nazwisko. Małżonka pana Jana opowiedziała, iż wiele razy usłyszała w swoim kierunku słowa: Proszę się zdecydować. Tak albo tak. Z kolei mężczyzna podczas rejestrowania dziecka do lekarza został zapytany przez pielęgniarkę, czy na pewno jest ojcem, skoro nie wie, jak nazywa się jego syn. Całą masą tego typu anegdot może podzielić się aż 13 osób w Polsce, które noszą to nazwisko. Na tym jednak nie kończy się lista nazwisk wywołujących interesujące reakcje wśród ludzi.


Najrzadsze nazwiska w Polsce. Każde z nich jest wyjątkowe, a ich właściciele noszą je z dumą
Nietypowych nazwisk w polskiej dokumentacji nie brakuje. Ministerstwo Cyfryzacji przeglądając bazę PESEL wyróżniło również takie przypadki, jak Pędzimąż, Pieczychlebek, Ojczenasz, Jakoktochce.


Co interesujące mnóstwo ludzi uważa za niezwykle oryginalne nazwisko Brzęczyszczykiewicz, które zostało rozsławione za sprawą kultowego filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. W rzeczywistości żaden obywatel Polski nie nosi tego nazwiska, jest ono przypisane jedynie Frankowi Dolasowi, który jest postacią fikcyjną.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału