Przesłuchanie Mateusza Morawieckiego w sprawie wyborów kopertowych [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

7 miesięcy temu

Początek przesłuchania

Przewodniczący Dariusz Joński rozpoczął przesłuchanie i podkreśla, iż decyzje premiera Morawieckiego zostały podjęte bez odpowiedniej podstawy prawnej, zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przypomina również, iż ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich, podpisana przez prezydenta Dudę 8 maja 2020 r., weszła w życie dzień później. Ta ustawa, będąca inicjatywą PiS, założyła wyłącznie korespondencyjne głosowanie.

Przesłuchanie Mateusza Morawieckiego dotyczy decyzji, których podjął się premier. W kwietniu 2020 r., opierając się na przepisach antycovidowych, premier wydał decyzje nakazujące Poczcie Polskiej oraz PWPW podjęcie działań związanych z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Morawiecki nie zgłosił żadnych wniosków formalnych. Jedynie Mariusz Krystian z PiS poddał wniosek o wykluczenie z obrad Dariusza Jońskiego, jednakże został on odrzucony.

Czas zadawania pytań

Dariusz Joński przepytał Mateusza Morawieckiego na temat decyzji dotyczących wyborów kopertowych. Morawiecki poprosił o możliwość swobodnej wypowiedzi, ale Joński odmówił. Morawiecki wyraził zdziwienie z powodu odebrania mu prawa do wypowiedzi, powołując się na kodeks prawa. Następnie złożył odwołanie od decyzji Jońskiego, które jednak zostało odrzucone.

Morawiecki następnie wyjaśnił, iż decyzje były podejmowane zgodnie z ustawami dotyczącymi COVID-19. Joński zapytał o ewentualne zaniechania ze strony Jacka Sasina. Morawiecki odpowiedział, iż dostrzegał starania dwóch firm, które otrzymały decyzję od premiera, aby gwałtownie ją zrealizować. Joński powtórzył pytanie, a Morawiecki podkreślił, iż działali w trudnym czasie. Chodziło tu o zmiany polityczne po stronie Platformy Obywatelskiej. Joński wyłączył mikrofon byłemu premierowi i zadał pytanie po raz kolejny.

Idź do oryginalnego materiału