Przepisy wchodzą w życie! Teraz te osoby sporo zarobią! To w końcu będzie się opłacało

17 godzin temu

Od 27 grudnia 2024 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii, które mają znacząco poprawić opłacalność mikroinstalacji OZE. Zmiany dotyczą ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych korzystających z przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce, wygenerowany w DALL·E 3.

Korzystniejsze zasady rozliczeń

Kluczową zmianą jest powrót do systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm) dla prosumentów, którzy rozpoczęli produkcję energii przed 1 lipca 2024 roku. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mechanizm ten chroni ich przed niższymi cenami godzinowymi za energię wprowadzaną do sieci.

Prosumenci mogą również wybrać rozliczenie według rynkowej ceny godzinowej (RCE). To rozwiązanie może być szczególnie korzystne dla osób, których instalacje potrafią dostosować się do aktualnego zapotrzebowania rynkowego na energię. Aby skorzystać z tej opcji, należy złożyć odpowiednie oświadczenie u sprzedawcy energii.

Wyższe zyski z depozytu prosumenckiego

Istotną zmianą jest zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego o 23 procent. Depozyt to środki finansowe otrzymywane za energię wprowadzoną do sieci, które można wykorzystać na zakup energii od sprzedawcy. Dodatkowo, prosumenci przechodzący z rozliczeń RCEm na RCE mogą otrzymać do 30 procent zwrotu nadpłaty za niewykorzystaną energię zapisaną na depozycie, co stanowi wzrost z dotychczasowych 20 procent.

Jak zwiększyć opłacalność instalacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rekomenduje kilka sposobów na zwiększenie efektywności instalacji fotowoltaicznych:

  • Instalacja magazynu energii (dostępne są dofinansowania z NFOŚiGW),
  • Gromadzenie energii w godzinach 11:00-13:00, gdy ceny rynkowe są najniższe,
  • Wykorzystanie nadwyżek energii do ogrzewania wody użytkowej,
  • Planowanie pracy energochłonnych urządzeń w czasie najwyższej produkcji,
  • Wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania energią.

„Wspieramy prosumentów, bo to dzięki nim budujemy w Polsce czyste źródła energii i zwiększamy nasze bezpieczeństwo energetyczne” – podkreśla ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Idź do oryginalnego materiału