Panele fotowoltaiczne można zobaczyć na dachach polskich przedsiębiorców coraz częściej. Polacy chcą produkować prąd z energii słonecznej. Co jednak zrobić z nadwyżką energii? Rozwiązaniem jest magazyn energii. Fotowoltaika może z nim współpracować.
O ile jeszcze kilka lat temu przede wszystkim podkreślano, jak ważne jest produkowanie energii elektrycznej ze słońca i budowanie instalacji fotowoltaicznych, o tyle teraz coraz większą wagę przywiązuje się również do magazynów wyprodukowanej energii. W 2022 roku Breakthrough Energy, Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii – EASE, Solar Power Europe i Wind Europe, podpisały list otwarty wzywający Komisję Europejską do uznania kluczowej roli magazynowania energii dla bezpieczeństwa jej dostaw w Europie. W Polsce również coraz częściej mówi się o magazynowaniu energii. Jaką rolę odgrywa w połączeniu z magazynem energii fotowoltaika? Odpowiedź na to pytanie i wiele informacji popartych rzetelnymi danymi znajdziesz w naszym tekście.
Po co magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?
Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w przedsiębiorstwie system magazynowania energii może być dobrym rozwiązaniem. Jest wiele powodów. W skali kraju to bezpieczeństwo energetyczne przemawia za budowaniem magazynów energii. Nie brakuje jednak także powodów w skali mikro. Problem polega na tym, iż zapotrzebowanie na prąd nie pokrywa się z produkcją energii przez instalację fotowoltaiczną. Najczęściej w firmach spotykam się z równomiernym zapotrzebowaniem na energię, natomiast fotowoltaika największą produkcję osiąga w południe w miesiącach letnich. Brakującą energię trzeba będzie odkupić. Ten problem rozwiąże jednak magazyn energii (fotowoltaika będzie doskonale z nim współpracowała).
Magazyn energii – fotowoltaika ze wsparciem
Przemysłowy magazyn energii to specjalny zestaw akumulatorów, które służy do przechowywania niewykorzystanych zasobów na bieżąco w firmie. Dzięki magazynowi energii możliwe jest zużycie zgromadzonej energii później, gdy będzie taka potrzeba (np. w nocy, w czasie pochmurnych dni). Jak to działa? Do wyboru są dwa rozwiązania.
- W wariancie off-grid prąd stały produkują panele fotowoltaiczne, a falownik zamienia go na prąd przemienny. Gdy zużycie energii elektrycznej jest mniejsze, nadwyżka jest gromadzona w akumulatorze do późniejszego wykorzystania.
- Druga opcja to instalacja hybrydowa (połączenie off-grid i on-grid). W tym przypadku, gdy akumulator zostanie w pełni naładowany i nie ma dużego zapotrzebowania na prąd w domu, nadwyżka trafia do sieci. Gdy rośnie zapotrzebowanie na prąd, jest on pobierany z magazynu energii, a dopiero po jego wyczerpaniu – z sieci.
Podstawowe parametry dla przemysłowego magazynu energii to:
- pojemność w kWh – pokazuje, ile energii można zmieścić w akumulatorze;
- moc w kW – pokazuje, z jaką mocą można ładować lub rozładowywać akumulator.
Magazyn energii do fotowoltaiki – co nim może być?
Najczęściej stosuje się akumulatorowe magazyny energii. Fotowoltaikę można łączyć zwłaszcza z tymi litowo-jonowymi, ale nie tylko. Do wyboru jest akumulator:
- litowo-jonowy – jest najpopularniejszy w fotowoltaice. Jego zalety to sprawność gromadzenia energii na poziomie 80%, duża gęstość przechowywania energii (przy niższej wadze akumulatora można zgromadzić więcej energii), możliwość ładowania i rozładowywania dużymi prądami, duża liczba cykli ładowania i rozładowania, długa żywotność;
- litowo-żelazowo-fosforanowy – to rodzaj akumulatorów litowo-jonowych o dużej mocy. Jakie cechy ma ten magazyn z mniej toksycznych materiałów? Są nimi duża odporność na samorozładowanie, szybkie ładowanie, bardzo duża liczba cykli ładowania i rozładowania;
- kwasowo-ołowiowy – w klasycznej odmianie cechuje go krótka żywotność. Zachodzi także konieczność poddawania częstej konserwacji i odpowietrzania. Do tej grupy należą również akumulatory żelowe (z wysoką sprawnością ładowania, które źle znoszą głębokie rozładowanie) i akumulatory AGM (wysoka gęstość gromadzonej energii).
Alternatywnymi magazynami energii mogą być instalacje wielkoskalowe (np. systemy wodorowe, akumulatory przepływowe), a choćby samochody elektryczne.
Przemysłowy magazyn energii – fotowoltaika z dodatkowymi zaletami
Coraz większy nacisk jest kładziony na budowanie przemysłowych magazynów energii. Fotowoltaika wraz z nimi to świetne połączenie. Dlaczego warto iść w tym kierunku?
– jeżeli zdecydujemy się podłączyć magazyn energii, zwiększymy przede wszystkim swoją niezależność energetyczną, co jest istotne dla przedsiębiorców produkujących energię. To pozwala ograniczyć zależność od operatorów energetycznych i od podnoszenia przez nich cen za prąd. Zainstalowanie odpowiedniego magazynu energii eliminuje problemy wynikające z przerw w dostawach energii z sieci energetycznej – wyjaśnia Kamil Kur, Kierownik Regionalny Działu Technicznego z Da Vinci Green Energy. – W niektórych przypadkach instalacja PV z magazynem energii jest wręcz konieczna, np. w przypadku gdy operator warunkuje wydanie warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznej brakiem możliwości oddawania energii do sieci.
Dofinansowanie magazynów energii do fotowoltaiki
Ceny przemysłowych magazynów energii mogą być niższe, gdy skorzystasz z dofinansowania takiej inwestycji. W nowej odsłonie w ramach polityki spójności, duża część środków ma być przeznaczona na OZE i modernizacje sieci energetycznych. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidywać, iż wsparciem objęte zostaną przemysłowe magazyny energii, które nie tylko pozwolą na zwiększenie autokonsumpcji ale będą też stabilizowały sieć energetyczną.
Inne źródła finansowania przemysłowych magazynów energii dla fotowoltaiki
Dotacja to jednak nie jedyny sposób na to, by sfinansować magazynowanie energii produkowanej z fotowoltaiki i samą instalację PV. Inne rozwiązanie to zaciągnięcie kredytu na akumulator do fotowoltaiki. Jeszcze jedną możliwością jest także wzięcie magazynu energii w leasing.
Wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii. Fotowoltaika sprzężona z nim pozwala zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od dostawców energii. Dzięki dotacjom i różnym innym źródłom finansowania zwiększa się dostępność takich rozwiązań. Warto zatem wziąć pod uwagę własny magazyn energii, planując instalację fotowoltaiczną.