Przełomowa decyzja ws. AfD. Kontrwywiad uznał ją za organizację ekstremistyczną

2 dni temu
Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) uznał Alternatywę dla Niemiec (AfD) za organizację ekstremistyczną. Stwierdzono, iż działania partii zagrażają demokracji. Co to oznacza?
Niemiecki kontrwywiad o AfD
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV), czyli niemiecka służba kontrwywiadu cywilnego, uznał skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec za ruch ekstremistyczny. Wcześniej partia była monitorowana przez urząd jako "przypadek podejrzenia prawicowego ekstremizmu". W piątek (2 maja) BFV oświadczył, iż "potwierdziło się podejrzenie, iż AfD działa przeciwko wolnościowemu, demokratycznemu porządkowi państwa". "Koncepcja narodu oparta na pochodzeniu etnicznym i rodowym, która dominuje w partii, nie jest zgodna z wolnym porządkiem demokratycznym" - orzekł urząd, cytowany przez Reutersa. "Ma na celu wykluczenie pewnych grup ludności z równego uczestnictwa w społeczeństwie, poddanie ich traktowaniu naruszającemu konstytucję i w ten sposób przypisanie im prawnie podrzędnego statusu" - dodano.


REKLAMA


1000 stron raportu
Jak podaje niemiecki nadawca publiczny ARD, podstawą tej decyzji był 1000-stronicowy raport wewnętrzny, który ma udowodnić, iż według BfV partia działa niezgodnie z konstytucją. Jako najważniejsze wskazano naruszenie godności człowieka, praworządności i zasad demokracji. Z kolei portal tagesschau.de podkreśla, iż spodziewano się, iż urząd wyda taką decyzję już od kilka miesięcy. Ten miał się jednak wstrzymać z tym ze względu na przedterminowe wybory, aby uniknąć oskarżeń o ewentualny wpływ tej decyzji na wyniki.
Co to oznacza w praktyce?
Przede wszystkim od dzisiaj niemieckie służby otrzymają nowe narzędzia do monitorowania partii. Chodzi m.in. o niejawne metody, w tym - za zgodą sądu - korzystanie z informatorów czy choćby zakładanie podsłuchów. Nie oznacza to jednak delegalizacji partii czy zakazu dołączania do niej. To wymagałoby zgody niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego i poparcia Bundestagu.
W ostatnich wyborach parlamentarnych AFD zajęła drugie miejsce. Jej młodzieżówka już wcześniej została uznana za ekstremistyczną, a całe ugrupowanie za potencjalnie ekstremistyczne w 2021 roku. "AFD przedstawia koncepcję etniczną, która dyskryminuje całe grupy ludnościowe, a migrantów traktuje jako Niemców drugiej klasy" - napisała minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.
Przeczytaj także: Niemcy. Nowy rekord AfD. Wyszła na prowadzenie w sondażachŹródła: IAR, Politico, Tagesschau,Reuters, ARD (za Tagesschau)
Idź do oryginalnego materiału