Przełom w sprawie wolnej Wigilii! Sejm zajmie się ustawą jeszcze w tym tygodniu. 74% Polaków czeka na tę zmianę

1 miesiąc temu

Dobra wiadomość dla milionów Polaków – Wigilia może już niedługo stać się dniem wolnym od pracy. Robert Biedroń ogłosił, iż projekt Lewicy będzie procedowany podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w dniach 6-8 listopada. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, iż to „długo wyczekiwana zmiana”.

Fot. Pixabay

Poparcie dla projektu jest imponujące – aż 74% Polaków opowiada się za wolną Wigilią, jak wynika z sondażu SW Research dla „Wprost”. Tylko 11,3% jest przeciw, a 14,7% nie ma zdania. Co więcej, inicjatywa zyskała nieoczekiwanego sojusznika w osobie prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, iż „ludziom też się coś należy”.

Jednak nie wszyscy są entuzjastami tego pomysłu. Ryszard Petru z Polski 2050 ostrzega, iż każdy dodatkowy dzień wolny kosztuje gospodarkę 6 miliardów złotych. Proponuje, by wolną Wigilię wprowadzić kosztem innego święta, zachowując obecną liczbę 13 dni wolnych w roku.

Społeczne skutki wolnej Wigilii

Rewolucja w życiu rodzinnym

Wolna Wigilia może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki Polacy przygotowują się do świąt. Dodatkowy dzień pozwoli na spokojniejsze przygotowania i pielęgnowanie tradycji rodzinnych. Szczególnie ważne będzie to dla rodzin rozproszonych po kraju, które zyskają więcej czasu w wspólne świętowanie. Może to prowadzić do wzmocnienia więzi rodzinnych i międzypokoleniowych.

Wpływ na handel i usługi

Wprowadzenie wolnej Wigilii znacząco wpłynie na sektor handlowy i usługowy. Sklepy i firmy będą musiały reorganizować pracę, co może prowadzić do zwiększonego natężenia zakupów w dniach poprzedzających. Pracownicy tych sektorów wreszcie będą mogli spędzić ten wyjątkowy dzień z rodzinami, ale może to też oznaczać wyższe ceny i większy chaos w przedświątecznym okresie.

Nowa dynamika społeczna

Dodatkowy dzień wolny może zmienić sposób, w jaki społeczeństwo postrzega równowagę między pracą a życiem prywatnym. Z jednej strony może to być sygnał do szerszej dyskusji o czasie pracy w Polsce, z drugiej – może wywołać debatę o kosztach ekonomicznych takich zmian i ich wpływie na konkurencyjność gospodarki.

Kluczowe fakty:

  • Posiedzenie Sejmu: 6-8 listopada
  • Poparcie społeczne: 74%
  • Koszt dla gospodarki: 6 mld zł
Idź do oryginalnego materiału