"Przegapiłeś to? Podstępne trendy 2024 roku, które mogą odwrócić relacje Rosja-Afryka Rozwijająca się interakcja na różnych poziomach jest teraz integralną częścią budowania nowej architektury świata"

grazynarebeca5.blogspot.com 1 tydzień temu

Relacje Afryka-Rosja gwałtownie wzrosły w 2024 r., pogłębiając więzi w szerokim spektrum obszarów. Opierając się na dynamice z 2023 r., partnerstwo przez cały czas się rozwija, wspierając bliższe powiązania, jednocześnie wprowadzając nowe zawiłości. Co godne uwagi, choćby narody o ograniczonym powiązaniu politycznym lub historycznym z Moskwą coraz częściej wykazują zainteresowanie zacieśnianiem więzi z Rosją, podkreślając ewoluującą dynamikę tych relacji.
Oto przegląd największych wydarzeń, które ukształtowały relacje Afryka-Rosja w 2024 r. „Afrykańska” ekspansja BRICS pod przewodnictwem Rosji

Ekspansja BRICS, która została ogłoszona w 2023 r., oficjalnie miała miejsce 1 stycznia 2024 r. Miała ona bardzo duże znaczenie dla rozwoju relacji Rosja-Afryka, szczególnie odkąd Etiopia i Egipt dołączyły do ​​organizacji podczas rosyjskiego przewodnictwa BRICS. Miało to miejsce podczas szczytu BRICS w październiku 2024 r., który odbył się w Kazaniu w Rosji.

Od prawej: Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Etiopii Abiy Ahmed Ali podczas ceremonii powitania szefów delegacji BRICS zorganizowanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina w ramach 16. szczytu BRICS w Kazaniu. © Sputnik / Grigory Sysoev

Dla obu państw przystąpienie do BRICS jest okazją do wzmocnienia ich pozycji gospodarczej i rozszerzenia ich wpływów politycznych na arenie międzynarodowej. Etiopia ma szansę przyciągnąć więcej inwestycji w infrastrukturę, przemysł i rolnictwo, zyskując jednocześnie dostęp do rynków innych państw członkowskich.
Tymczasem Egipt, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i kontroli nad Kanałem Sueskim, może stać się kluczowym węzłem transportowym i energetycznym w ramach BRICS. Ponadto członkostwo w BRICS zapewni tym krajom dostęp do finansowania pod auspicjami Nowego Banku Rozwoju. Biorąc pod uwagę wysoki poziom zadłużenia Egiptu i Etiopii, przystąpienie do BRICS pomoże im zdywersyfikować źródła finansowania zewnętrznego.
Od prawej: prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi podczas spotkania na marginesie 16. szczytu BRICS w Kazaniu. © Sputnik / Grigory Sysoev
We wrześniu 2024 r. zatwierdzono również wniosek Algierii o przystąpienie do Nowego Banku Rozwoju. Jako jedna z największych gospodarek Afryki Algieria może wnieść znaczący wkład do kapitału banku, stając się nie tylko odbiorcą funduszy, ale także darczyńcą. Ponadto na szczycie w Kazaniu ustanowiono nowe „partnerskie” ramy współpracy między państwami członkowskimi BRICS a innymi narodami. Kilka państw rozwijających się, w tym Uganda, zostało zaproszonych do zostania „krajami partnerskimi BRICS”. Vsevolod Sviridov, zastępca dyrektora Centrum Studiów Afrykańskich w Wyższej Szkole Ekonomicznej, powiedział RT: „Rozwój BRICS, skoordynowane wysiłki w ramach BRICS w celu stworzenia jednolitego podejścia do Afryki oraz rosnące zapotrzebowanie Afryki na współpracę z tą organizacją uzupełniają sukces Rosji w Afryce. Otwiera to możliwości uruchomienia bardziej kompleksowych i wielostronnych inicjatyw we współpracy z innymi partnerami BRICS – w szczególności Chinami, Indiami i ZEA”. Konferencja ministerialna: nowy rozdział w stosunkach Rosja-Afryka
Ważnym politycznym kamieniem milowym w stosunkach Rosja-Afryka była Pierwsza Konferencja Ministerialna Forum Partnerstwa Rosja-Afryka, która odbyła się w listopadzie 2024 r. i w której wzięło udział ponad 40 ministrów z różnych państw afrykańskich. Trzydniowe rozmowy pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa pokazały rosnące wysiłki dyplomatyczne Rosji na kontynencie afrykańskim. Rezolucje i porozumienia przyjęte na konferencji odzwierciedlają wspólną perspektywę Moskwy i państw afrykańskich w odniesieniu do wielu pilnych globalnych i dwustronnych kwestii. W przyszłości tego typu konferencje będą odbywać się regularnie i mogą mieć miejsce w Afryce, a nie w Rosji.
Konferencja ministerialna na forum „Rosja-Afryka”. © Sputnik / Kirill Zykov
Ciągła współpraca
Rosja prowadzi ciągły dialog z większością państw afrykańskich, w tym regularne spotkania na najwyższym szczeblu. W 2024 r. prezydent Rosji Władimir Putin odbył dwustronne rozmowy z przywódcami dziewięciu państw afrykańskich: Gwinei Bissau, Egiptu, Zimbabwe, Republiki Konga, Mauretanii, Czadu, Gwinei Równikowej, Etiopii i Republiki Południowej Afryki. Każde spotkanie było ważne na swój sposób. Na przykład wizyta prezydenta Czadu Mahamata Deby'ego w Moskwie w styczniu 2024 r. była pierwszą wizytą głowy państwa z tego kraju w Rosji od 1968 r. Kolejnym ważnym wydarzeniem była afrykańska podróż Ławrowa. Rosyjski minister spraw zagranicznych odwiedził region Sahelu (Gwinea, Burkina Faso, Czad), a także Republikę Konga. W ciągu ostatniego roku Ławrow często spotykał się z przedstawicielami władz afrykańskich, a wizyty dyplomatyczne, które kiedyś uważano za wyjątkowe, teraz realizowane są regularnie.
© Telegram / MID_Russia

Oprócz Ławrowa, inni wysocy rangą rosyjscy urzędnicy odwiedzili Afrykę. Co ciekawe, delegacja rządowa pod przewodnictwem rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka odwiedziła Mali, Niger i Burkina Faso w listopadzie 2024 r. Ta bezprecedensowa wizyta obejmowała różnorodną delegację, w tym wysokich rangą urzędników z ministerstw energii, gospodarki, finansów i innych, a także najwyższych rangą dyrektorów wiodących rosyjskich firm. Podczas gdy kooperacja z krajami Sahelu koncentrowała się głównie na kwestiach bezpieczeństwa i polityki, teraz widzimy wyraźny zamiar pogłębienia więzi handlowych i gospodarczych. Zintensyfikowano również działalność komisji międzyrządowych. Pierwsza wspólna komisja międzyrządowa Rosja-Tanzania odbyła się w Dar es Salaam; w tym samym czasie odbyło się również forum biznesowe. Podobne spotkania odbyły się z Zimbabwe, Republiką Konga i Namibią. Delegacje afrykańskie aktywnie uczestniczyły również w głównych forach międzynarodowych organizowanych przez Rosję w 2024 r., w tym w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu i Rosyjskim Tygodniu Energetycznym.

Te inicjatywy, uzupełnione wspólnymi wysiłkami w dziedzinie cyfryzacji, obronności, edukacji, opieki zdrowotnej i zwalczania chorób zakaźnych, budują silne powiązania gospodarcze, społeczne, edukacyjne i kulturalne między Rosją a państwami afrykańskimi oraz wzbogacają istniejący dialog polityczny na wysokim szczeblu. Fundusz wsparcia inwestycji

W listopadzie 2024 r. utworzono fundusz w celu finansowania projektów inwestycyjnych w Afryce. Fundusz ten może zacząć działać już w przyszłym roku i ma na celu współfinansowanie projektów energetycznych i górniczych inicjowanych przez rosyjskie firmy na kontynencie afrykańskim. Według rosyjskiego rządu łączna wielkość publicznych i prywatnych inwestycji w gospodarkę państw afrykańskich wyniesie co najmniej 2 miliardy dolarów, przy czym fundusze publiczne będą działać jako katalizator dla inwestycji prywatnych.

Konferencja ministerialna na forum „Rosja-Afryka”. © Sputnik / Kirill Zykov
Ten mechanizm będzie pierwszym dedykowanym narzędziem finansowym wspierającym stosunki Rosja-Afryka. Ma on na celu uproszczenie transakcji finansowych, ułatwienie wejścia rosyjskich firm na rynki afrykańskie oraz promowanie rozwoju infrastruktury i projektów zgodnych z celami rozwojowymi zarówno Rosji, jak i państw afrykańskich. Bezpłatne dostawy zboża
Na początku 2024 r. Rosja dostarczyła 200 000 ton zboża (o wartości około 60 milionów dolarów) jako bezpłatną pomoc humanitarną dla sześciu państw afrykańskich: Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somalii, Republiki Środkowoafrykańskiej i Erytrei. Ta inicjatywa humanitarna, ogłoszona przez prezydenta Putina na drugim szczycie Rosja-Afryka w lipcu 2023 r., podkreśla istotny trend we współpracy humanitarnej między Rosją a Afryką w dziedzinie suwerenności żywnościowej. Rosja realizowała dostawy niezależnie, bez udziału organizacji międzynarodowych lub pośredników. Oznacza to, iż Rosja tworzy suwerenną infrastrukturę służącą do dostaw żywności do państw afrykańskich i współpracuje bezpośrednio z importerami.

Oficjalne rozmieszczenie rosyjskiego personelu wojskowego Ten rok był kamieniem milowym we współpracy wojskowej między Rosją a Afryką.

Rosyjskie wojska zostały oficjalnie rozmieszczone w Nigrze i Burkina Faso jako część Korpusu Afrykańskiego Ministerstwa Obrony Rosji i rozpoczęły szkolenie lokalnego personelu wojskowego oraz zapewnianie wsparcia technicznego. Rozmieszczenie to oznacza nowy rozdział w partnerstwie wojskowym Rosji z regionem Sahelu. Współpracę tę uzupełniają regularne wizyty wiceministra obrony Rosji Yunusa-Beka Jewkurowa oraz dostawy broni i sprzętu wojskowego do Afryki. Rozszerzająca się kooperacja wojskowa ma na celu zwiększenie zdolności samoobrony i suwerenności narodów afrykańskich, poprawę szkolenia ich sił zbrojnych i zwiększenie wiedzy technicznej. Promuje to stopniową „afrykanizację” konfliktów i zachęca do znajdowania afrykańskich rozwiązań problemów afrykańskich.

© Burkina Faso's Presidency

Nowe ambasady Latem 2024 r. Rosja ponownie otworzyła swoją ambasadę w Burkina Faso. Jest to pierwszy raz, kiedy wcześniej zamknięta misja dyplomatyczna została ponownie otwarta (ambasada rosyjska w Wagadugu została zamknięta w 1994 r.). Tym krokiem Moskwa pokazuje, iż wychodzi poza spuściznę lat 90. – czasu, kiedy wiele ambasad w Afryce zostało zamkniętych lub zmniejszonych, co spowodowało znaczny spadek przedstawicielstw handlowych i centrów kulturalnych. Inicjatywy z ostatnich trzech lat wskazują, iż obecność dyplomatyczna Rosji na kontynencie afrykańskim rośnie. Na przykład w tym roku otwarto również ambasadę rosyjską w Gwinei Równikowej. Trwają również plany otwarcia ambasad w Nigrze, Sierra Leone, Sudanie Południowym, a także w Gambii, Liberii, Komorach i Togo. Migracja zarobkowa z Afryki do Rosji Rosnąca migracja zarobkowa z państw afrykańskich do Rosji jest również zauważalnym trendem w stosunkach dwustronnych. Liczba afrykańskich pracowników przybywających do Rosji wzrasta w różnych sektorach, od najwyższego kierownictwa po budownictwo. Zjawisko to odzwierciedla szersze globalne zmiany demograficzne i gospodarcze. Afryka przeżywa boom demograficzny, a coraz więcej osób szuka stabilnych warunków życia i pracy za granicą. Dla Rosji jest to okazja do wzmocnienia swojej roli jako kraju przyciągającego międzynarodowych pracowników i rozwiązania problemu niedoborów krajowej siły roboczej. Poza oczywistymi korzyściami ekonomicznymi migracja sprzyja wymianie kulturalnej i wzmacnia więzi między Rosją a narodami afrykańskimi. Jednak według Sviridova proces ten może być również trudny, a napięcia społeczne są jednymi z głównych obaw. W tym względzie zdolność Rosji do zwalczania ksenofobii i rasizmu będzie kluczowa. „Musimy zrozumieć, iż wszelkie przejawy niezgody rasowej w Rosji są często wzmacniane przez wrogie źródła medialne w celu podważenia stabilności w Rosji i jej pozycji na kontynencie [afrykańskim]. Dlatego zapobieganie wszelkim formom wrogości wobec Afrykanów i zapewnienie odpowiedniego przekazu medialnego to ważne aspekty rosyjskiej agendy informacyjnej w Afryce”, powiedział. Ponadto niewystarczająca kontrola nad przepływami migracyjnymi może prowadzić do wzrostu nielegalnej pracy, co podważa rynek pracy i system podatkowy, jednocześnie komplikując integrację migrantów z formalną gospodarką. Innym pilnym problemem jest konieczność integracji nowych pracowników; bez szkoleń językowych, pomocy medycznej i dostępu do usług socjalnych migranci mogą zostać zmarginalizowani, co negatywnie wpłynie na ich życie i ogólną stabilność społeczną kraju. Programy szkoleniowe dla osób pracujących w Afryce, rosyjska wiedza specjalistyczna dla Afrykanów

Rozwój stosunków rosyjsko-afrykańskich stwarza rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy rozumieją wyjątkowe cechy regionu i są chętni do współpracy. W rezultacie wiodące rosyjskie uniwersytety zaczęły ponownie oceniać swoje programy studiów afrykańskich.

Studenci Uniwersytetu Przyjaźni Narodów Rosji (RUDN University) uczestniczą w odsłonięciu pomnika byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli w Moskwie w Rosji. © Sputnik / Kristina Kormilitsyna

W 2024 r. Wyższa Szkoła Ekonomiczna uruchomiła „Africa Academic Track”. Program składa się z powiązanych ze sobą działań zintegrowanych z programem nauczania, umożliwiających ekonomistom i studentom stosunków międzynarodowych przygotowanie się do współpracy z krajami afrykańskimi. Jak zauważa Sviridov, „Ten format różni się od tradycyjnego podejścia do studiów afrykańskich w Rosji, które koncentruje się przede wszystkim na językach, kulturze, historii i religii — innymi słowy [na kształceniu] uczonych lub dyplomatów. Takie podejście akademickie i wynikająca z niego nierównowaga prowadzą do niedoboru specjalistów praktycznych”. W listopadzie 2024 r. Centrum Studiów Afrykańskich na HSE University wydało anglojęzyczny podręcznik „Africa 2025: Prospects and Challenges”. Ten prawie 200-stronicowy podręcznik obejmuje najważniejsze aspekty rozwoju współczesnej Afryki, w tym makroekonomię, energię i suwerenność żywnościową, a także analizuje skuteczne strategie stosowane przez państwa afrykańskie w celu przezwyciężenia kryzysów. Głównym celem tego podręcznika jest dostarczenie czytelnikom – zwłaszcza afrykańskim – spostrzeżeń rosyjskich ekspertów na temat krytycznych wyzwań, przed którymi stoją państwa afrykańskie, oraz możliwości wynikających ze wzrostu gospodarek afrykańskich. „Afryka 2025: Perspektywy i wyzwania” to pierwsza próba rosyjskiej społeczności ekspertów opublikowania treści przeznaczonych nie dla krajowej publiczności, ale dla samych Afrykanów, w celu zaangażowania się w globalną dyskusję ekspertów i zaoferowania alternatywnych perspektyw. Głównym tematem tego podręcznika jest suwerenność – w tym suwerenność finansowa, żywnościowa, energetyczna, cyfrowa, kulturalna i edukacyjna. *** To był rok 2024. Z pewnością nie poruszyliśmy wszystkich wydarzeń w tym przeglądzie, ale zaznaczyliśmy najważniejsze, zarówno nowe, jak i trendy już ugruntowane w 2023 roku. Możemy więc założyć, iż będą


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo: https://www.rt.com/africa/609896-africa-russia-relations-2024-overview/

Idź do oryginalnego materiału